Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Viktor Svidró

Svidró_foto do půli těla Svidró_taneční (1) Svidró_taneční (2)Viktor Svidró vystudoval taneční konzervatoř v Győru, kterou úspěšně zakončil v roce 2002.

Ihned po studiích získal angažmá jako sólista v souboru Ballet Debrecen umělecké ředitelky Oktávii Szigeti, která zde působila až do roku 2004. Od té doby pracoval jako sólista pod vedením Atilly Egerhíziho. Spolu s ním odešel Viktor Svidró v roce 2006 do souboru Hungarian Ballet Theatre a roku 2009 do baletu Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, aby mohli pokračovat ve své, doposud velmi úspěšné, spolupráci. Jako sólista tančil ve více než 30 dílech Attily Egerháziho (Kauza Kafka, Labutí jezero, Carmen, Bolero, Louskáček…), a také v choreografiích mnoha dalších významných choreografů, jakými jsou například Jiří Kylián (Un ballo, Six dances), Petr Zuska (Les Bras De Mer, Maria’s dream), Jorma Elo (Hammer),  Rui Horta (Ordinary Events), Mario Radačovský (Dinner, Suzan) a další.

Za své interpretační výkony získal několik ocenění. Dvakrát vyhrál Cenu Jihočeské Thálie (za roli Prince, v inscenaci Louskáček, 2012 a za roli Kafky v inscenaci Kauza Kafka, 2014), získal širší nominaci na celostátní Cenu Thálie (za roli Prince, v inscenaci Louskáček, 2012), a dále nominaci na celostátní Cenu Thálie (za roli Kafky v inscenaci Kauza Kafka, 2014). Vyhrál také cenu za nejlepší sólistický výkon v rámci Inscenační přehlídky Balet 2014 (za roli Kafky v inscenaci Kauza Kafka, 2014).

Viktor Svidró má také bohaté zkušenosti v rámci pedagogické činnosti. Vyučoval klasický tanec na konzervatoři Taneční centrum Praha, byl uměleckým asistentem souboru Balet Praha Junior a působil jako asistent choreografií Attily Egerháziho. Pro Balet Praha Junior vytvořil také několik choreografií: Jan Petit (Festival Zlatá Praha), Zlatá Brána: Jaro, Léto, Podzim, Zima (spolupráce s orchestrem FOK).

Od sezony 2015/2016 je členem souboru Pražský komorní balet a souboru Laterna Magika.

Přečtěte si rozhovor s Viktorem Svidró.
Foto: ART DOT Studio