Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Igor Žukov

Igor ŽukovNarodil se v roce 1959 v Kazani (Tatarstán). V roce 1978 absolvoval baletní oddělení Státní hudební akademie v rodném městě. Od téhož roku byl přijat jako sólista baletu do Státního divadla opery a baletu, kde působil až do roku 1992. V tomto období ztvárnil mnoho titulních rolí klasického i moderního repertoáru, jak např. Adam ve Stvoření světa, Baltyr v baletu Šurale, Princ v Louskáčkovi, v Šípkové Růžence, Labutím jezeře, James v baletu Sylfida, Básník v baletu Sylfidy, Albert v Giselle nebo Solor v baletu Bajadéra. V letech 1992-1994 pracoval na pozvání Pavla Šmoka v Pražském komorním baletu v Praze. Zde tančil sóla v choreografiích Trio g moll, Z mého života, Rossiniáda.

Od roku 1994 se stal sólistou Baletu Národního divadla a po třech letech přešel do divadla Laterna magika. Diváci ho mohli vidět v roli Casanovy ve stejnojmenném baletu a v hlavních rolích v baletech Odysseus, Hádanky a Kouzelný cirkus. Od roku 2000 se opět vrátil na prkna Národního divadla, kde tančil Prince v Popelce, Alberta v Giselle, Modrého ptáka ve Spící krasavici, Espadu v Donu Quijotovi, Kabaretiéra v Někdo to rád…, Bahíru v baletu Mauglí, Abdérachmana v Raymondě, Alana v Marné opatrnosti nebo sóla v Amerikáně I a II, v choreografiích Jiřího Kyliána Polní mše a Dítě a kouzla. V letech 1987-1989 hostoval ve světoznámém ruském divadle Bolshoi Theatre v Moskvě.

Od roku 2001 se začal věnovat pedagogické činnosti i na půdě baletu Národního divadla, kde dnes působí jako baletní mistr. Jako sólista i jako baletní mistr spolupracoval s řadou světových choreografů, jako např. Boris Bregvadze, Vladimír Vasiliev, Nikita Dolgušin, Rudolf Nurejev, Jurij Grigorovič, Youri Vàmos, Christopher Hampson a Jiří Kylián. Ke 30. 6. 2010 ukončil pracovní poměr v ND.