Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Kateřina Dedková-Franková

katerina-dedkovasMgr. Kateřina Dedková – Franková

(* 10. ledna 1954 v Kladně)

Kateřina absolvovala taneční oddělení pražské konzervatoře v r. 1974 a obor choreografie na katedře tance Akademie múzických umění v Praze v r.1992. V letech 1974–76 působila v baletu Národního divadla Praha. Poté se stala sólistkou Pražského komorního baletu pod vedením Pavla Šmoka. Do roku 1992 byla hlavní interpretkou Šmokových choreografií. Po roce 1997 především jako asistentka a baletní mistryně i choreografka, dnes je repetitorkoua garantkou jeho repertoáru. Patřila k interpretační špičce dramatických tanečnic celé poválečné éry. Její taneční kreace se vyznačovaly dokonalým prolnutím pohybového a hereckého výrazu od lyrických partů až po expresivní, dramatické a psychologicky pojaté party: např. Americký kvartet A. Dvořáka (1977); 1. a 2.smyčcový kvartet L. Janáčka – Listy důvěrné, Kreutzerova sonáta (1978); 1. smyčcový kvartet B.Smetany Z mého života (1983); Žena ve Zjasněné noci A. Schönberga (1987); Vdova v Holoubkovi A. Dvořáka (1992); Kostelnička ve Po zarostlém chodníčku L. Janáčka (1998) aj.

Spolupracovala s Laternou magikou (Gerda ve Sněhové královně), v Národním divadle v Praze nastudovala v r. 1995 Šmokovu choreografii Amerického kvartetu. V televizi natočila řadu tanečních rolí, např. Princeznu v Pohádce o Honzovi (O. Nedbal), Princeznu v Příběhu vojáka (I. Stravinský), Nevěstu ve Svatbě (I. Stravinský), titulní roli ve Zpěvu slavíka (I. Stravinský), Pastýřku v Pastýřce a kominíčkovi, Černou královnu v Alence v říši divů.

Choreografický talent objevený a pěstovaný u ní Pavlem Šmokem prokázala např. ve Valčících a Humoreskách a České svitě Antonína Dvořáka (1986), společně s Pavlem Šmokem v Janáčkově Po zarostlém chodníčku (1998), Smetanově Z domoviny (1999). Spolupracovala s divadlem F. X. Šaldy v Liberci, kde inscenovala balety Coppélia (hudba L. Delibes), Maškaráda (A. Chačaturjan) a Čarodějná láska (M. de Falla).

Za roli Ženy ve Zjasněné noci jí byla udělena Cena Českého literárního fondu (1988) a stala se nositelkou Národní ceny ČSR (1989). Kateřina Dedková-Franková je baletní mistryní Pražského komorního baletu a hlavní asistentkou choreografií Pavla Šmoka. Od roku 2003 je členkou baletní poroty Herecké asociace pro udílení Cen Thálie.