Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Patron PKB

Jiří Kylián, jeden z nejvýznamnějších choreografů své generace, zavítal 23. února 2023 do  Domu tanečního umění v pražském Braníku, aby převzal patronát nad Pražským komorním baletem. Návštěva legendárního tvůrce, který strávil většinu svého života (od roku 1975) v Nizozemsku a celých čtyřiadvacet let (1975-1999) byl uměleckým ředitelem Nizozemského tanečního divadla (NDT), je pro nás symbolickým gestem, projevem uznání a solidarity, které dnes taneční divadlo nutně potřebuje. Pražský komorní balet, který založil Pavel Šmok, je již přes půl století výrazným symbolem nezávislé kultury.

Kylián během své návštěvy zhlédl představení složené z choreografií souborů Pražský komorní balet, Balet Praha Junior a také etud studentů konzervatoře Taneční centrum Praha.

„Dům tanečního umění je absolutně ojedinělý. Je to velmi inspirativní budova, ve které s setkává mládí a zkušenost. Vidím to dneska poprvé, je to ojedinělé nejen v Česku, ale i za hranicemi. Je to záviděníhodné,“ řekl po své návštěvě Domu tanečního umění Jiří Kylián„S Pražským komorním baletem se známe už mnoho let. Pavel Šmok byl několikrát hostem mého Nederlands Dans Theatru, a i já jsem byl pozván Pavlem a Jiřím Opělou coby host PKB. Je to malý ansámbl ve kterém má individualita podstatný význam. Skutečnost, že Linda Svidró, která strávila jistý čas jako elévka NDT II, se stala uměleckou vedoucí ansámblu, a že zde pracují i dřívější členové NDT jako choreografové, mi otevřela cestu k patronátu PKB.“