Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Linda Svidró

Linda SvidroMgr. Linda Svidró

Narozena: 28. února 1979, Praha (rozená: Schneiderová)
Národnost: česká
Vzdělání:
Gymnázium s estetickým zaměřením (specializace: umění, matematika)

Taneční Centrum Praha – konzervatoř (pedagogové: Vlasta Schneiderová, Nelly Danko, Antonín Schneider, Ivan Krob, Ivanka Kubicová, Jan Kodet, Dominika Borovanski)

Univerzita J. A. Komenského – titul Bc. Teorie a dějiny divadla, filmu a masmédií (obor: Scénická a mediální studia)

      – titul Mgr. Mediální a komunikační

studia (obor: Sociální a mediální komunikace)

Festivaly, školy a kurzy: Balet Praha Junior, The Urdang Academy – Scholarship (Londýn), London Contemporary Dance School – Summer and Easter Courses (Londýn), Sommerakademie des Tanzes – Summer School (Köln), Artedanza – Festival, Competition, Summer Schools (Calabria), Koninklijk Conservatorium – Scholarship (Den Haag), Youth Festival Aberdeen (Aberdeen), Mezinárodní týdny tance, Hudební a taneční festival Valtice, Festival Tanec Praha, Pražský komorní balet

 

Interpretační praxe:
2017 – nyní Pražský komorní balet sólistka
Petr Zuska: Listy důvěrné, Kytice, Ej lásko, Růže, Epitaf
Jiří Pokorný (NL/CZ): Svět sednikrásek, Černý mraky nepláčou
Lukáš Timulak: Prolínání
Marek Svobodník: Chvilka POEzie, Když nevíte coby kupte si dva hroby
Pavel Šmok: Holoubek, Po zarostlém chodníčku, Z mého života
Alena Pešková: Kříž u potoka
Mario Radačovský: Slovanský kvartet
Tom Rychetský: Requiem, Nevyřčené ticho

2009 – 2015 Balet Jihočeského divadla sólistka
Attila Egerházi: Carmen, Bolero, Louskáček, Pták Ohnivák, Podivuhodný Mandarín, Kauza Kafka, Romeo a Julie, Sen noci svatojánské, So in love, Black in White, Closed Curtain, Carioca, Lost senses, Glance, Hungarian Dances, Mirabell, Closed Curtain, Serenade, Zero Gravity, Frozen Roses, Painted Rainbow, In and Out, Curtain Up, Podivíni, Requiem for Youth, Odd Couples, Povídky: Kresba v písku
Jiří Kylián: Un Ballo, Šest tanců
Rui Horta: Ordinary Events
Petr Zuska: Les Bras De Mer, Mariin Sen
András Lukács: Whirling
Mário Radačovský: Dinner, Suzan
Václav Kuneš: Neen-ya
Béla Kéri Nagy: Gold Silver Waltz, Orfeus

2006 – 2009 Hungarian Ballet Theater (umělecký šéf: Attila Egerházi)

2004 – 2006 Balet Debrecen (umělecký šéf: Attila Egerházi)

2003 – 2004 Balet Národního divadla Pécs (umělecký šéf: Attila Egerházi)
sólistka – Maďarsko
Attila Egerházi: Carmen, Bolero, Louskáček, Pták Ohnivák, Miraculous Mandarin, Börleszk, So in love, Black in White, Closed Curtain, Carioca, Talking Bodies, Lost senses, Glance, Hungarien Dances, White silence, Mirabell, Closed Curtain, Dottie Annie.., Serenade, Zero Gravity, Frozen Roses, Painted Rainbow….
Petr Zuska: Les Bras de Mer
Jorma Elo: Hammer, Red With Me
Mário Radačovský: Dinner
Lukács András: Elegia, Whirling
Marianna Venekei: My myself and I
Raza Hammadi: Dances from Vienna
Kéri Nagy Béla: Cur.Vitae, Gold Silver Waltzer
Gábor Keveházi: Wooden Prince

2003 Ballet Gulbenkien člen sboru – Lisbon, Portugalsko

Repertoár Balletu Gulbenkian: Choreografie: Jiří Kylián (Stamping Ground), Ohad Naharin (Minus6), Mats Ek 2002

         Lanónima Imperial sólistka – Barcelona, Španělsko (umělecký šéf: Juan Carlos Garcia)

Repertoár Lanónima Imperial: Choreografie: Juan Carlos Garcia: Sombra y Luz, Temples…

2001 Companhia de Danca de Lisboa sólistka – Lisabon, Portugalsko (umělecký šéf: José Manuel Oliveira) zájezdy: Portugalsko, Španělsko: Badajos, Cáseres, Azores Islands, Afrika: Cabo Verde, USA: New York…

1999/2000 Nederlands Dans Theater II. členka sboru – Den Haag, Holandsko

Repertoár NDT II. + project NDT I.,II.,III.: Arcemboldo 2000

Choreografie: Jiří Kylián, Ohad Naharin, Rui Horta, Paul Lightfoot, Johan Inger…

1998 Pražský komorní balet (hostování) ČR

Choreografie: Pavel Šmok, Jochen Heckmann

 

Organizační – manažerská praxe:
2017 – nyní Pražský komorní balet -pověřena uměleckým vedením souboru, od 2019 umělecká ředitelka (ředitelka souboru: Ladislava Jandová)

2010 – nyní členka Rady Tanečního sdružení České republiky

2019 – nyní předsedkyně Asociace tanečních umělců ČR

2019 – nyní členka Rady Mezinárodního divadelního institutu I.T.I.

2015 – nyní Balet Praha Junior soubor konzervatoře Taneční centrum Praha – umělecké vedení (šéf: Viktor Svidró, manager: Antonín Schneider)

2015 – 2019 členka poroty pro Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výt. umění a architektury

2010 – 2015 Balet Jihočeského divadla – zástupce šéfa baletu (ředitel divadla: Jiří Šesták, šéf baletu: Attila Egerházi)

2004 – 2009 Hungarian Ballet Theater

2006 – 2009, Ballet Debrecen, 2004 – 2006 – Maďarsko – zástupce šéfa (ředitel/šéf baletu: Attila Egerházi)

2001 Companhia de Danca de Lisboa – Lisabon, Portugalsko – asistentka ředitele (ředitel: José Manuel Oliveira)

 

Nastudování inscenací a asistentka choreografie:
soubory: Pražský komorní balet, Balet Jihočeského divadla, Balet divadla F. X. Šaldy Liberec, Balet Praha Junior, Hungarian BaletTheater, Balet Debrecen, Balet Národního divadla Pécs, Companhia de Danca de Lisboa, Bayerisches Junior Ballett München
asistentka choreografie: Petr Zuska (od 2018 inscenace pro PKB), Attila Egerházi (2003-nyní, více jak 30 inscenací pro 6 baletních souborů), Jiří Kylián (Un ballo, Šest tanců), Petr Zuska (2009 Les Bras De Mer, 2012 Mariin Sen), Mário Radačovský (Dinner, Suzan), Marek Svobodník (Faunovo odpoledne, Petit Cord), Tom Rychetský (Requiem, Ticho), Sylva Nečasová (Alenka v říši divů), Jorma Elo, Christopher Fleming, Cesar Moniz, Kevin Durwael a další

 

Pedagogická praxe:
baletní mistr: Pražský komorní balet, Balet Jihočeského divadla, Balet divadla F. X. Šaldy Liberec, Balet Praha Junior, Hungarian BalletTheater, Balet Debrecen, Balet Národního divadla Pécs, Companhia de Danca de Lisboa pedagog klasického tance (od roku 2005)
pedagog moderního a jazzového tance (od roku 1998)

 

Choreografická práce, pohybová spolupráce:
Gold-Silver Waltzer (Hungarian Ballet Thetare, Maďarsko), Jan Petit (Zlatá Praha), Curriculum Vitae (Balet Praha Junior), Jazz-de-quatre (Zlatá Praha), A casa mia tu verrai (Festival Como, Itálie)
– pohybová spolupráce a choreografie k filmu Laughing Water/ Mine Ha-Ha (Řím) režie: John Irvin
– chor. ke Gala představení pro Olympijské hry (Alexandrie, Egypt)
– chor. s orchestrem FOK PRAHA: Zlatá brána (Jaro, Léto, Podzim, Zima), Adagietto, Votre Toas, Šeherezáda

 

Ocenění:
1994 Finále (jako interpret) Choreographic Competition Prix Volinine
1996, 1997, 1998 První cena – Dance Competition Artedanza – Calabria, Itálie
Cena: Scholarship – Broadway Dance Studio – New York, Scholarship – M.A.S. Studio Milano, Artedanza 1999 2005/6 Cena Nívó price – Umělecká cena pro nejlepší interpretační výkon sezóny – Debrecen, Maďarsko 2008 EuróPAS Hungarian Dance Award –Nejlepší tanečnice – Budapest, Maďarsko
2009 Nominace na Harangozo prize (cena za výjmečnou uměleckou práci) -Maďarsko 2009 Širší nominace Thálie (za roli Carmen v inscenaci Carmen, chor. Attila Egerházi) – Praha, Česko 2010 Cena Jihočeské Thálie (za roli Carmen v inscenaci Carmen, chor. Attila Egerházi) – Č. Budějovice, Česko 2013 Cena Jihočeské Thálie (za roli Carmen, chor. Attila Egerházi) – Otáčivé hlediště Český Krumlov, Česko 2019 Širší nominace Thálie (za roli Život v inscenaci Kytice, chor. Petr Zuska) – Praha, Česko