Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Petr Kolář

petr-kolarPetr-Kolář-pohybPetr Kolář (nar. 1972)

Po absolutoriu v Brně v roce 1989 ihned nastoupil do Pražského komorního baletu, kde působí s určitými přestávkami až dodnes. Zde vytvořil mnoho tanečních rolí pod vedením Pavla Šmoka, od kterého získal převážnou část svých uměleckých zkušeností.

V letech 1993-1994 absolvoval základní vojenskou službu v Armádním uměleckém souboru Praha. V roce 1995 byl oceněn cenou THALIE za mimořádný jevištní výkon v taneční kreaci SEUL Jacquese Brella v choreografii Petra Zusky.

V letech 1996-1997 působil jako sólista v Národním divadle Brno a v roce 1999 nastoupil do Bratislavského divadla tance, kde setrval do roku 2001. Po tomto angažmá nastoupil do Státní opery Praha, kde působil jako sólista baletu do roku 2007. Dále spolupracoval od roku 2005 s ProART company.

Spolupracoval s českými a zahraničními choreografy: Jiří Kylián, Libor Vaculík, Petr Zuska, Petr Tyc, Jan Kodet, Gerhard Bohner, Petr de Ruiter, Robert North, Ivan Liška, Carolin Mercade, Jan Ďurovčik, Bill Young, Christopher Steel, Petr Koželuh, Martin Dvořák, Jelena Ivanovič, Zdeněk Prokeš, Lucie Holánková, Peter Mika, Olga Cobos, Jessica Iwanson, Šárka Ondrišová, Daniel Ezralow, Jochen Ulrich a samozřejmě Pavel Šmok.

V současné době je členem Národního divadla v Praze. V Pražském komorním baletu působí jako sólista a asistent choreografií Pavla Šmoka (Z mého života, Sinfonietta, Stabat).

Foto: Jiří Thýn