Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Jiří Thýn

jiri-thynJiří Thýn — fotograf

Jiří Thýn (1977) je členem nejmladší generace umělců současného umění v Praze vystavujících s úspěchem (až fenomenálním) v posledních deseti letech. Absolvoval ateliér fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v roce 2006, rok strávil na pražské AVU u Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy (2002) a na univerzitě UIAH v Helsinkách (2003). Další stáže absolvoval např. v Mexico City a Bernu.

Jiří Thýn se zaměřuje především na fotografii, i když se jeho práce lépe označují jako instalace, skládající se z velmi pečlivě promyšlených kompozic, tvořených kombinací fotografie, projekcí, soch a intervencí. Již dvakrát byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého, jeho díla nechybí na žádné důležité skupinové přehlídce – naposledy je to například probíhající Prague Biennale Photo 3.

Jiří Thýn je bezesporu jednou z nejzářivějších hvězd na poli současné české umělecké fotografie. S touto dnes již klasickou technikou pracuje novátorsky, na konceptuální bázi, a ve svých experimentech se dostává do až k samotné podstatě a smyslu fotografie jako média. Zaznamenává plynutí času v osobním kontextu, své fotografické cykly tvoří podle svých slov tak dlouho, dokud se pro něj dané téma samo nevyčerpá. Cíleně hledá ideální kompozice. Ve snímcích spojuje několik úhlů pohledu i prostoru. Své fotografie nazývá „nenarativní“, příběh vytváří právě samotné plynutí času a vznik díla.