Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

POCTA PAVLU ŠMOKOVI

screenshot-612Mimořádný galavečer Pražského komorního baletu a hostů věnovaný vzpomínce na jednoho z nejvýznačnějších československých choreografů 20.století, zakladatele a dlouholetého uměleckého šéfa Pražského komorního baletu prof. PAVLA ŠMOKA při příležitosti jeho nedožitých 89. narozenin (22.10.1927 – 4.4.2016).

Na programu večera budou díla Pavla Šmoka v podání Pražského komorního baletu doplněné videoprojekcí zachycující cenné rozhovory s Mistrem v posledních 3 – 4 letech či krátké rozhovory s bývalými sólisty a pedagogy Pražského komorního baletu. V rámci galavečera na Mistra vzpomenou též přední české a slovenské soubory – balet Národního divadla v Praze pod vedením Petra Zusky, balet Národního divadla v Brně pod vedením Mária Radačovského a balet Slovenského Národního divadla v Bratislavě pod vedením Jozefa Dolinského ml. Programem večera diváky provede scénárista, režisér a autor videoprojekce Ondřej Kepka.

Scénář a režie: Ondřej Kepka
Hudba: Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Ludwig van Beethoven, ukrajinské a slovenské lidové balady, Iiro Rantala, Peter Breiner
Choreografie: Pavel Šmok, Petr Zuska, Mário Radačovský, Natália Horečná
Nastudování choreografií Pavla Šmoka: Kateřina Dedková – Franková
Asistent choreografií Pavla Šmoka: Igor Vejsada
Tančí: sólisté Pražského komorního baletu a hosté (sólisté baletu Národního divadla v Praze, sólisté baletu Národního divadla v Brně a sólisté baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě)
Světelný design: Jakub Sloup a hosté
Zvuková režie: Tomáš Kučera
Program:

 

HOLOUBEK

Choreografie: Pavel Šmok
Hudba: Antonín Dvořák
Nastudování: Kateřina Dedková – Franková, Igor Vejsada
Kostýmy: Petra Lebdušková podle původních návrhů Věry Mejtové
Scéna: Petra Lebdušková podle původních návrhů Milana Čecha
Premiéra: 30.5.1993
Obnovená premiéra: 23.10.2016 v Praze
Tančí sólisté Pražského komorního baletu:
Lenka Bílková, Aurora Fradella, Patrik Čermák, Filip Löbl, Sabina Bočková, Alena
Krivileva, Jitka Tůmová, Eliška Kolářová, Leonardo Germani, Sotirios Panagoulias,
Jevgenij Kolomiets, Michal Vach
Délka: 20 minut

Holoubek je známou baladou Karla Jaromíra Erbena, na jejíž motivy napsal Antonín Dvořák v roce 1896 ve Žďáře tuto stejnojmennou symfonickou báseň. Mladá žena, která otráví svého manžela kvůli mladšímu nápadníkovi prožívá kruté výčitky svědomí, které ji nakonec doženou k sebevraždě.

pauza 20 minut

Host – Balet Národního divadla v Praze

LYRICKÁ

Choreografie: Petr Zuska
Hudba: ukrajinské a slovenské lidové balady
Kostýmy: Roman Šolc
Scénografie a světelný design: Petr Zuska
Tančí sólisté Baletu Národního divadla v Praze: Zuzana Šimáková a Ondřej Vinklát
Premiéra: 2008 v Praze
Délka: 8 minut

Duet vznikl na motivy tří slovanských písní a choreografie Petra Zusky mistrně vykresluje dojemný lyrický „příběh“. Z esence východoslovenských a ukrajinských lidových balad se jako celek vynořuje obraz lásky, samoty a smrti. Petr Zuska projevuje v této
choreografické práci mimořádný smysl pro rytmus i odchylky od něho, které jsou tak typické pro lidovou píseň. Stává se tanečním básníkem, který využívá asonancí pro lidové písně typické a staví pohybové plnozvučné rýmy. Inspirací Petru Zuskovi při tvorbě Lyrické se stalo vokální duo Vyšivanka Lada (Ľubov Gerusová a Adriana Ballová) z východního Slovenska.

Host – Balet Národního divadla v Brně

BEETHOVEN

Choreografie: Mário Radačovský
Hudba: Ludwig van Beethoven
Tančí sólisté Baletu Národního divadla v Brně: Eriko Wakizono a Ivan Popov
Premiéra: 23.10.2016 v Praze
Délka: 8 minut

Inspirací pro vznik duetu byl Máriovi Radačovskému sám Mistr hudby Ludwig van Beethoven. Člověk s neuvěřitelným talentem a darem z vyšších sfér, který změnil symfonickou hudbu, přitom člověk citlivý a vášnivý, mimořádný hudební genius. Stejným způsobem vnímá Mário Radačovský i Mistra choreografie Pavla Šmoka, který velmi výrazně ovlivnil vývoj československé choreografické tvorby.

Věnování:
“Oba Mistři – Beethoven i Šmok – otevřeli prostor novým formám umění. Výjimečné a jedinečné osobnosti, které se rodí jednou za století. Jsem šťasný, že jsem Mistra Šmoka poznal osobně a rád bych mu duet “Beethoven” věnoval.”
Mário Radačovský

Host – Balet Slovenského národního divadla v Bratislavě

SLOVENSKÉ TANCE “Životy svetiel” (část “Obraz duší”)

Libreto, choreografie a režie: Natália Horečná
Hudba: Peter Breiner
Scéna: Peter Janků
Kostýmy: Lea Fekete
Světelný design: Mario Ilsanker
Nastudování: Nikoleta Rafaelisová
Tančí sólisté Baletu Slovenského národního divadlo v Bratislavě: Romina Kolodziej a
Damián Šimko
Premiéra: 19.2.2016 v Bratislavě
Délka: 10 minut

 

Třináct tanců orchestrální suity slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera má základ ve slovenských lidových písních. Metamorfované díky bohaté Breinerově hudební řeči přináší prvky džezu, folklóru i improvizace. Současná choreografie slovenské choreografky s mezinárodním renomé Natálie Horečné je plná kontrastů, energie, neobvyklých gest, herectví a humoru.

Věnování:

Obraz “duše” vykreslující duchovní rozměr každého z nás věnuje Balet SND legendě české a slovenské choreografie – Mistru Pavlu Šmokovi.

Host – Balet Národního divadla v Praze

ROUTE 50

Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Iiro Rantala
Tančí sólisté Baletu Národního divadla v Praze: Tereza Podařilová a Petr Zuska
Premiéra: 26.8.2016 v Lappeenrantě (Finsko)
Délka: 6 minut

Název mého nového duetu „Route 50“ je parafrází na legendární americkou silnici Route 66 spojující Chicago a Los Angeles, která měřila přes 2000 mil.

První sólistka Baletu Národního divadla a dnes již především baletní mistr Tereza Podařilová kráčí sice pár let za mnou, ale oba dva jsme již blízko nejkulatějšímu jubileu, které je až na výjimky možné zažít.

Kolik mil jsme ale vlastně ušli?

A kolik nám ještě zbývá?

Mnohé z toho co je za námi se už nikdy nevrátí a mnoho neznámého tam někde v dálce

nás teprve čeká.

Petr Zuska

Věnování:

“Je mi ctí a potěšením participovat svým dílem v dnešním večeru, který je věnován památce Pavla Šmoka.
Oba duety, které jsem pro tuto příležitost vybral, jsou dle mého Pavlově duši blízké. Oba s sebou přinášejí závan existenciálních témat, v obou jasně rezonuje láska a smrt. „Lyrickou“ už Pavel Šmok viděl v roce 2010 na představení jemu věnovaném, kdy jsem mu ji i sám zatančil. Snad se mu bude líbit i dnes, ač už se bude dívat z jiné perspektivy. „ROUTE 50“ je mé nejaktuálnější dílko, které jsem vytvořil pro Terezu Podařilovou a sebe, tedy z pohledu čistě baletního pro babičku s dědečkem.
Milý Mistře, objímám a přeji krásný zážitek.”
Tvůj Petr Zuska

pauza 20 minut

Z MÉHO ŽIVOTA
Choreografie: Pavel Šmok
Hudba: Bedřich Smetana (Smyčcový kvartet „Z mého života“)
Nastudování: Kateřina Dedková – Franková
Návrh kostýmů: Jan Dušek
Světelný design: Jakub Sloup
Premiéra: 16.11.1983
Obnovená premiéra: 5.10.2014 v Praze
Tančí sólisté Pražského komorního baletu:
Alena Krivileva, Patrik Čermák, Lenka Bílková, Sabina Bočková, Leonardo Germani, Filip Löbl
Délka: 28 minut

Kvartet “Z mého života” patří mezi vrcholná díla světové komorní tvorby. Jeho obsah vyplývá z názvu: je to jímavá niterná zpověď skladatele, zamyšlení nad dosavadním životem s jeho radostmi i strastmi, nadějemi i zklamáními, je to i vyznání víry ve vlastní
vznešené poslání a hořká rezignace z marného zápasu se zákeřnou chorobou (kvartet vznikl dva roky po Smetanově ohluchnutí). Tragický patos nerovného boje umělce s nevyléčitelnou nemocí se stal i ústředním tématem Šmokovy choreografie.