Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Zjasněná noc na festivalu komorní hudby AMEROPA

Již dnes se uskuteční v Martinickém paláci Pražského hradu slavnostní koncert při příležitosti 20 let festivalu komorní hudby AMEROPA. V rámci mimořádného večera se představí sólisté Pražského komorního baletu a přední čeští i zahraniční instrumentalisté, kteří společně nastudovali skladbu Arnolda Schönberga „Zjasněná noc“ v choreografii Pavla Šmoka.

Mezinárodní festival komorní hudby AMEROPA se pravidelně koná ve dnech 20. července až 11. srpna v Brandýse nad Labem, Praze a Nelahozevsi. Pro letošní 20. jubileum festivalu pořadatelé zařadili do dramaturgie slavnostní večer „20 let festivalu“, který se uskuteční v pátek 2. srpna 2013 v Martinickém paláci na Pražském hradě. Na programu zazní skladby Sergeje Prokofjeva, Maurice Ravela či Samuela Barbera. Závěr večera bude patřit koncertmu provedení skladby Arnolda Schönberga Zjasněná noc v podání Pražského komorního baletu a předních českých a zahraničních instrumentalistů: David Ehrlich, viola (USA) / Matvey Lapin, viola (USA) / Jiří Poslední, viola (ČR); Vadim Mazo, viola (USA) / Karen Becker, cello (USA) / Eduardo del Rio Robles, cello (Španělsko). Za Pražský komorní balet vystoupí sólisté Lenka Kolářová; Petr Kolář a Šimon Kubáň.

Smyčcový sextet Zjasněná noc (op. 4 z roku 1899) je programní skladba, podnícená stejnojmennou básní Richarda Dehmela. Vypráví o ženě, která ze strachu před samotou podlehla nahodilému partnerovi a otěhotní s ním, avšak její milý ji přesto neopustí. Tuto zápletku uchovává ve své inscenaci i Pavel Šmok, přesazuje však děj do válečné a těsně poválečné doby. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách. První z nich – reálná – se odehrává po skončení 2.světové války: židovské dívka, která přežila hrůzy nacistického ghetta, vypráví svému milému o své nedávné minulosti, o své lásce k spoluvězni, jeho odsouzení k smrti – i o tom, že nosí pod srdcem jeho dítě. Toto vyprávění tvoří druhou, „starší“ časovou rovinu. Její nový životní partner prožívá při jejím vyprávění krutý duševní boj, láska se tu střetává se žárlivostí i mužským sobectvím, ale nakonec se muž s dívčinou minulostí smiřuje a ruku v ruce s ní kráčí vstříc společné budoucnosti…

Slavnostní večer – 20 let festivalu se koná v pátek 2.srpna 2013 od 19.30 hodin v Martinickém sále Pražského hradu. Pořadatelem festivalu je občanské sdružení Ameropa (více na www.ameropa.org).

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook