Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Slovenské národní divadlo přivítá Pavla Šmoka

Praha 5. dubna 2013 – Jednoho z nejvýraznějších českých choreografů 20. století Pavla Šmoka přivítá Slovenské národní divadlo v Bratislavě při příležitosti jeho životního jubilea 85. narozenin. Slavnostní večer s názvem „Fenomén Šmok“ představí vrcholnou tvorbu Pavla Šmoka, která byla vytvořena pro Pražský komorní balet, jehož zakladatelem je právě Šmok. Součástí představení bude také instalace stejnojmenné výstavy.

Na základě osobního pozvání šéfa baletu Jozefa Dolinského ml. přijal Pavel Šmok a Pražský komorní balet nabídku na mimořádné hostování v historické budově Slovenského národního divadla. V úterý 9. dubna uvede od 19 hodin mimořádný večer s názvem „Fenomén Šmok“, který měl svoji premiéru v říjnu loňského roku ve Stavovském divadle v Praze.

Pražský komorní balet však připravil pro bratislavské publikum ucelený výběr ze sladkých plodů českého choreografa Pavla Šmoka v nastudování dlouholeté sólistky a pedagožky Kateřiny Dedkové – Frankové. Slavnostní večer zahájí Dvořákova Stabat Mater, která nás přenese do skladatelova nešťastného období, v němž ztratil své dvě děti. Stejně i Pavel Šmok v choreografii vyjadřuje zármutek nad ztrátou dítěte (Matka-Syn). Následovat ji bude emocionální skladba Bedřicha Smetany Trio g moll, kde choreograf mistrně sleduje hudební tvar Tria. Z ducha slovenského folkloru pak vychází další choreografie Musica slovaca, ve které Šmok vyjadřuje poctu lidovému tanci. A na závěr večera diváky naladí radostná Sinfonietta na hudbu Leoše Janáčka, která ve Šmokově podání vyjadřuje svobodného člověka a jeho duševní krásu. „Šmokovy mimořádně muzikální choreografie souznějí s hudbou do té míry, že v divácích budí pocit „poslechu očima“, nesou výrazný choreografický rukopis, jsou plny dramatického napětí a budí zájem i dnešní mladé generace“, uvádí spolupracující redaktorka PKB Jana Hošková.

Pavel Šmok se tak po více jak 20 letech vrací zpět do Slovenského národního divadla. A s ním i Pražský komorní balet, který navázal na původní „šmokovskou“ tradici a dnes pokračuje v progresivní a inovativní tvorbě ve spolupráci s mladou generací českých a zahraničních choreografů (Hana Turečková, Tomáš Rychetský, Ji-Eun Lee, aj.).

Nenechte si ujít jediný večer „Fenomén Šmok“ 9.dubna od 19 hodin v historiské budově Slovenského národního divadla. Vstupenky zde.

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook