Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Pražský komorní balet v nové sezoně 2012/2013

Sezona 2012/2013 bude pro Pražský komorní balet doslova nabitá novými inscenacemi. Nejbližší premiéra choreografie Hany Turečkové „Hádej kolik je hvězd“ bude uvedena 21. září v Divadle Ponec. Druhou premiéru „Fenomén Šmok“ uvedeme při příležitosti životního jubilea Pavla Šmoka 20. října ve Stavovském divadle. Novinkou na repertoáru Pražského komorního baletu bude pohádka pro nejmenší diváky „Kdo je na světě nejmocnější?“ ve spolupráci s českou herečkou Bárou Hrzánovou. Na závěr sezony je pak oslovena korejská choreografka Ji-Eun Lee, která nastuduje zcela originální taneční představení pro PKB.

Právě probíhající zkoušky choreografie Hany Turečkové „Hádej kolik je hvězd“ odstartovaly novou sezonu Pražského komorního baletu společně s dalšími reprízami „Mono No Aware“. Choreografie volně inspirovaná knihou Jacka Londona Tulák po hvězdách měla svoji premiéru již v roce 2010. Pražský komorní balet se rozhodl zařadit choreografii do současného večera společně s díly Tomáše Rychetského „Nevyřčené ticho“ a „Mono No Aware“ H.Turečkové.

Současně začínají tanečníci Pražského komorního baletu studovat večer s názvem „Fenomén Šmok“, který bude uveden 20. října v 19 hodin ve Stavovském divadle v Praze. Název napovídá, že večer bude věnován životnímu jubileu jednoho z nejvýznamnějších českých choreografů a zakladateli Pražského komorního baletu Pavlu Šmokovi při příležitosti jeho 85. narozenin. Program večera představí vrcholnou tvorbu Pavla Šmoka a současně novinku z dílny choreografů T.Rychetský – V.Konvalinka. Připraveno bude také malé překvapení nejen pro jubilanta. Můžeme prozradit, že večer zahájí choreografie „Sinfonietta“, o které Leoš Janáček napsal, že vyjadřuje „dnešního svobodného člověka, jeho duševní krásu a radostnost i jeho sílu a odvahu jíti bojem k vítězství.“ Skladatelova charakteristika dala obsahovou náplň i Šmokově choreografii. Součástí večera budou i krátké videoukázky nového dokumentu o Pavlu Šmokovi v režii Ondřeje Kepky, který se ujme zároveň role moderátora. Ve spolupráci s Jitkou Novotnou společně provedou diváky programem slavnostního večera.

Novinkou na repertoáru Pražského komorního baletu bude dále komedie Bohuslava Martinů „Kdo je na světě nejmocnější?“. Tanečně-vzdělávácí představení pro nejmenší diváky od 5 do 9 let bude realizováno ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy (FOK) a herečkou Bárou Hrzánovou, která provede dětské diváky indickou bajkou o hysterickém úsilí myší rodiny co nejvýhodněji provdat svou jedinou dcerku. Převést do tanečního libreta prostinkou indickou bajku bude úkolem pro choreografku Hanu Turečkovou. Premiéry pohádky se uskuteční v dnech 24. a 25. ledna 2013 v pražském Divadle Ponec.

Na závěr sezony bude přizvána tanečnice a choreografka korejského původu Ji-Eun Lee, která studovala choreografii na HAMU v Praze. Lee vytvoří osobitou taneční inscenaci pro tanečníky Pražského komorního baletu.

Od sezony 2012/2013 má Pražský komorní balet ustavenou uměleckou radu v čele s prof. Ivankou Kubicovou, Hanou Turečkovou a externí členkou Markétou Perroud, která pokračuje v tradici inovativního a progresivního souboru s českým a mezinárodním repertoárem. Oslovována je mladá generace úspěšných a tvůrčích českých i zahraničních choreografů (J.Pokorný, J.Cemerek, Ji-Eun Lee, P.Kršiak, U.Ivgi, J.Greben, aj.).

Nejbližší představení Pražského komorního baletu budou uvedeny v Divadle Ponec v termínech 14. září (Mono No Aware) a 21. září (Nevyřčené ticho, Hádej kolik je hvězd, Mono No Aware) vždy od 20 hodin. Vstupenky na obě představení je možné zakoupit v pokladně Divadla Ponec či předprodejních sítích Ticketportal a Ticketstream.

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook