Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Pražský komorní balet uvede předvánoční představení „Rekviem za nekonečno“

Praha, 11. prosince 2018 – Přijďte si zpříjemnit předvánoční čas s Pražským komorním baletem. Poslední adventní čtvrtek 20. prosince od 19 hodin uvede soubor ve velkém sále Městské knihovny v Praze komponovaný večer s názvem „Rekviem za nekonečno“. Jeho program tvoří tři inscenace – choreografie Tomáše RychetskéhoRekviem za nekonečno„, jež dala název celému večeru, nové nastudování choreografie „Důvěrná místaSamuela Delvauxe a úspěšný titul Lukáše Timuláka „Prolínání“.


Večer otevře „Rekviem za nekonečno“, působivý taneční příběh o hledání odpovědí na otázky, které se vážou k existenci po smrti člověka. „Prvotním impulzem a v podstatě i inspiračním motorem pro mě byla samotná hudba a její obsah – jedná se o Rekviem Antonína Dvořáka. Z něj jsem se snažil citlivě odebrat zhudebněné liturgické texty,“ říká choreograf díla Tomáš Rychetský. Na hudebním podkladu známé skladby jednoho z největších českých skladatelů pak Rychetský rozpracoval konkrétní lidský osud, jenž se prodírá napříč časem. Spolu s režisérem inscenace Pavlem Šimákem se inspirovali východními kulturami. Rekviem v jejich pojetí tedy není mší za zemřelé, ale vyjádřením víry, že životní energie nemůže jednoduše zmizet, jen se dál proměňuje a předává, a také že může mít stejně jako tanec nekonečné množství podob. Premiéra choreografie „Rekviem za nekonečno“, která se uskutečnila před rokem, byla věnována prof. Pavlu Šmokovi k nedožitým devadesátým narozeninám.


Ve druhé polovině programu představí soubor premiérově nové nastudování díla s názvem „Důvěrná místa“ z pera belgického choreografa Samuela Delvauxe. Choreografie je vytvořena na fragmenty ze slavné klavírní Kreutzerovy sonáty Leoše Janáčka. Dílo je jakousi poklonou velkému hudebnímu géniovi, pro kterého byl ženský element vždy sžíravou a věčně nenaplněnou inspirací. Nehledejte v něm ale skladatelův životopis – je to velmi stylizovaná a abstraktní sonda spíše do Janáčkovy hudby, než do jeho života. Choreografii, která původně vznikla pro soubor Balet Praha Junior v roce 2014, nyní Pražský komorní balet nastudoval při příležitosti devadesátého výročí Janáčkova úmrtí.
Na závěr uvede PKB úspěšnou inscenaci „Prolínání“ Lukáše Timuláka, slovenského choreografa, který před lety vzešel z nizozemské taneční dílny Jiřího Kyliána. Ve světové premiéře byla choreografie, již Timulák připravil exkluzivně pro Pražský komorní balet, uvedena letos na jaře. Autor se v díle zabývá prvky, které jsou ve vzájemné závislosti a zároveň permanentním pohybu, a jež se neustále prolínají – příroda, lidské bytosti a jejich životní prostor. „Každým nádechem stvrzujeme svázanost s prostředím, které nás obklopuje,“říká Timulák v anotaci své novinky. „Proměňujeme jej, mísíme se s ním. Pohybem těla rozrážíme vzduch, odrážíme jej, ohříváme, vdechujeme a vydechujeme. Svým samotným bytím se podílíme na ustavičném pohybu a přetváření hmotného světa…” Jako hudební doprovod zvolil Timulák skladby Ivy Bittové, v nichž je znát vliv lidových písní, ale které zároveň představují vrchol hudebního experimentu, a také novou kompozici Henryho Vegy.


***REKVIEM ZA NEKONEČNO / REQUIEM FOR INFINITY***
Námět: Pavel Šimák a Tom Rychetský
Choreografie: Tom Rychetský
Hudba: Antonín Dvořák, Rekviem B-moll, Op. 89 selection (výběr: Requiem Aeternam, Dies Irae,
Confutatis Maledictus, Sanctus, Agnus Dei)
Režie: Pavel Šimák
Scéna a kostýmy: Petra Lebdušková
Světelný design: Jakub Sloup
Asistent choreografie: Linda Svidró
Česká premiéra: 22. října 2017, Divadlo na Vinohradech v Praze


***DŮVĚRNÁ MÍSTA / INTIMATE SPACES***
Choreografie: Samuel Delvaux (Belgie)
Hudba: Leoš Janáček (fragmenty z Kreutzerovy sonáty)
Asistent: Antonín Janáček
Kostýmy: Evelyna Martirosyan Buglak, Mireia Agustí Ferrando, Markéta Kubíčková
Výprava: Samuel Delvaux
Světelný design: Samuel Delvaux
Světová premiéra: 23. dubna 2014, Praha – Divadlo Komedie


***PROLÍNÁNÍ / ENTWINE***
Choreografie: Lukáš Timulák
Hudba: Iva Bittová, Henry Vega
Návrh kostýmů: Joke Visser, Lukáš Timulák
Návrh scénografie: Lukáš Timulák, Pavla Beranová
Světelný design: Pavla Beranová
Světová premiéra: 29. dubna 2018, Divadlo na Vinohradech v Praze
Vstupenky je možné zakoupit online prostřednictvím webových stránek Městské knihovny www.mlp.cz ( https://www.mlp.cz/cz/akce/e23617-rekviem-za- nekonecno/ ) či rezervovat v pokladně MKP na tel. 222 113 425. Vstupné: 250 Kč

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook