Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Pražský komorní balet tuto neděli premiérově uvede představení Metafory tance

Praha, 12. října 2015 – Pražský komorní balet uvede v sobotu 18. října 2015 ve Stavovském divadle slavnostní premiéru představení s názvem Metafory tance. Pro tuzemský soubor, který letos vstoupil do druhého půlstoletí své existence, připravili tři zbrusu nová díla současní tvůrci. V komponovaném večeru se představí choreografie „Come see comme ça“ Aleksandry Dziurosz (PL), „Němý výkřik“ Hany Litterové (ČR) a „This Is Not a Kiss!“ Žiga Jereba (SLO) a Anny Štěrbové (ČR).

Hlavním tématem představení je lidské chování, jeho světlé i temné stránky. Autoři večera prezentují své nápady a myšlenky formou, pro niž je stěžejní sdělení, jež vyjadřují výhradně tancem či divadelním pohybem. Ať už má tanec v jejich podání jakýkoliv pohybový slovník, pokaždé je nositelem myšlenky díla a vzniká v souladu s hudebním doprovodem. Premiéra tanečního večera, která se odehraje čtyřicet let po vzniku Pražského komorního baletu, bude dárkem k narozeninám legendárního zakladatele souboru prof. Pavla Šmoka, jenž krátce po ní oslaví své osmaosmdesáté narozeniny.

Dílo Aleksandry Dziurosz „Come see comme ça“ je o rozkrývání charakteru několika lidí, jejichž osud je dovedl na jedno místo.. Sama autorka říká, že hlavním tématem a inspirací pro její práci byl barokní koncept paradoxu a kontrastu. „Choreografie představuje příběh o lidských potřebách, které se objevují pouze za určitých, velmi specifických okolností,“ vysvětluje. „Jednou z těchto situací je i společenský večírek. V takové chvíli se potřeby, často skryté před okolním světem, dostávají do popředí běžných instinktů a obvyklého chování a je tak možné vidět obě strany lidské osobnosti – přátelskou a milou, stejně jako hanebnou a nenávistnou.“ Kolik pravdy je skryto v lidském chování? Come see. Podívejte se. Uvidíte, že nejsou šťastni. Cítí se „jakž takž“, Comme ci comme ça.

Komorní drama Hany LitterovéNěmý výkřik“ v sobě nese silný příběh a svědectví o mezilidských vztazích a událostech, které se mohou odehrávat kolem nás, často za zavřenými dveřmi. „Choreografii jsem vytvořila na hudbu symfonické básně Antonína Dvořáka Vodník. Nechtěla jsem se ale doslovně držet balad Karla Jaromíra Erbena, chtěla jsem vytvořit vlastní současný příběh.“ říká Hana Litterová. „Před nějakou dobou jsem sledovala televizní seriál Soukromé pasti a zaujala mě tématika dílu o sexuálním zneužívání nezletilých dětí v rodinách, který se mi v melodické Dvořákově skladbě promítl. Má několik paralel – jsou v ní tři hlavní postavy – matka, dcera a Vodník, a se stejným počtem postav jsem pracovala i já. Zpracovala jsem rodinný příběh milence, matky a dcery. Ve Vodníkovi je zavražděno dítě a i ten můj příběh, který jsem nazvala Němý výkřik, končí tragicky.“

Žiga Jereb a Anna Štěrbová společně vytvořili hravou choreografii, kterou nazvali „This Is Not a Kiss!“. Dílo je pohledem na to, co přijde, nebo může přijít s polibkem. Od prvního okamžiku, kdy jsme jemně políbeni do života, až po naši první zkušenost s polibkem a později vztahy s ním, totiž nemůžeme uniknout turbulenci, prchlivosti, hravosti a něze jeho síly. „Od počátku jsme věděli, že chceme připravit choreografii, která bude o vztazích. Její ústřední motiv ale vyplynul až během tvůrčího procesu. Jsou to paradoxy – naše dílo je o polibcích. A přitom se jmenuje Tohle není polibek!,“ usmívá se Žiga Jereb.

Hana Litterová je nositelkou ceny Thálie za mimořádný jevištní výkon, pedagožkou a choreografkou, jejíž tvorba byla již několikrát oceněna mimo jiné Cenou sazky či Divadelních novin.

Aleksandra Dziurosz, ředitelka polského souboru Warsaw Dance Theatre, je uznávanou pedagožkou a zkušenou choreografkou, jež za svou kariéru vytvořila mnoho celovečerních představení i jednoaktových tanečních etud.

Žiga Jereb & Anna Štěrbová jsou mladí tanečníci a choreografové slovinského a českého původu, jejichž spolupráce vznikla během společného angažmá v rakouském Linzi. Vytvářejí neotřelá díla, v nichž reprezentují svůj pohled na současný tanec.

„METAFORY TANCE“

Come see Comme ça
Hudební koláž: Heinrich Ignaz Franz von Biber, Renè Aubry, Murcof,
Balanescu Quartet, Goran Bregović
Choreografie: Aleksandra Dziurosz
Světelný design: Jakub Sloup
Tančí: Natálie – Jitka Tůmová
Sabrina – Lenka Bílková
Viktorie – Alena Krivileva
James – Hodei Iriarte Kaperotxipi
Tom – Filip Löbl
Trevor – Patrik Čermák
Délka: 30 minut

Němý výkřik
Hudba: Antonín Dvořák: Vodník op. 107
Choreografie: Hana Litterová
Světelný design: Jakub Sloup
Tančí: Dcera – Jitka Tůmová
Matka – Alena Krivileva
Milenec – Hodei Iriarte Kaperotxipi
Délka: 20 minut

This Is Not a Kiss!
Hudební koláž: Sarah Neufeld, William Ryan Fritch, Simon Spitzer
Choreografie: Žiga Jereb & Anna Štěrbová
Světelný design: Jakub Sloup
Tančí: Jitka Tůmová, Lenka Bílková, Sabina Bočková, Alena Krivileva,
Hodei Iriarte Kaperotxipi, Filip Löbl, Patrik Čermák, Viktor Svidró
Délka: 28 minut

V případě zájmu o vstupenky na premiéru, rozhovor s choreografy či zaslání dalších fotografií v tiskové kvalitě mne neváhejte kontaktovat.
Mgr. Johana Mücková
PR manažerka PKB
Tel: +420 605 751 290

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook