Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Pražský komorní balet oslaví životní jubileum Pavla Šmoka

Pražský komorní balet uvede již brzy slavnostní večer s názvem „Fenomén ŠMOK“ při příležitosti životního jubilea prof. Pavla Šmoka dne 20. října od 19 hodin ve Stavovském divadle. Součástí oslav bude také vernisáž stejnojmenné výstavy, kterou zahájí prof. Vladimír Vašut v 18 hodin v Mozartově salonku Stavovského divadla.

Slavnostní večer „Fenomén Šmok“ představí vrcholná díla jednoho z nejvýznamnějších českých choreografů a zakladatele Pražského komorního baletu – Pavla Šmoka při příležitosti jeho životního jubilea (85. narozenin). Na programu jsou choreografie Americký kvartet (A.Dvořák), Z mého života (B.Smetana), Musica slovaca (I.Zeljenka), Trio g moll (B.Smetana), Špásování (W.A.Mozart), Listy důvěrné (L.Janáček) a Sinfonietta (L.Janáček) v nastudování Kateřiny Dedkové – Frankové, dlouholeté sólistky Pražského komorního baletu a v současné době pedagožky PKB. Součástí večera bude videoprojekce a ukázky nového dokumentu o Pavlu Šmokovi v režii Ondřeje Kepky, který se ujme zároveň role moderátora. Ve spolupráci s Jitkou Novotnou společně provedou diváky programem slavnostního večera. Na závěr večera je plánováno překvapení nejen pro jubilanta spojené s gratulací členů Pražského komorního baletu.

Před slavnostním večerem bude zahájena výstava „Fenomén Šmok“ prof. Vladimírem Vašutem, dlouholetým souputníkem Pavla Šmoka, v 18 hodin v Mozartově salonku v I. patře Stavovského divadla.

A proč vlastně název fenomén Šmok? Protože otisk Pavla Šmoka v českém baletu a tanci druhé poloviny 20. století byl v mnoha směrech jedinečný. Už jeho cesta k tanci byla dost netypická, nebyla nikdy jednoduchá a přímočará.

Zakladateli Pražského komorního baletu přijdou gratulovat k 85. narozeninám nejen bývalí a současní tanečníci, ale většina spolupracovníků, tvůrců a dalších umělců, kteří se během svého uměleckého života s Pavlem Šmokem setkali, až už při společné práci na jevišti, v rámci natáčení nebo během spolupráce v zahraničí.

Srdečně Vás zveme 20. října od 19 hodin do Stavovského divadla na představení „Fenomén Šmok“ a vernisáž výstavy od 18 hodin do Mozartova salonku Stavovského divadla.

Vstupenky zakoupíte v pokladnách Národního divadla. Informace o vstupenkách na tel.: 224 901 448 a na www.narodni-divadlo.cz.

Výstava je realizována ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem v Praze.

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook