Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Pražský komorní balet nově spolupracuje s Ligou proti rakovině

Praha, 30. října 2017 – Pražský komorní balet od letošní sezóny navázal spolupráci s neziskovou organizací Liga proti rakovině. Prvním počinem nové spolupráce bude vystoupení pro partnery a členy pacientských organizací již zítra dopoledne v Městské knihovně v Praze.

V rámci vystoupení ve prospěch Ligy proti rakovině, které se koná 31. října od 11 hodin, uvede Pražský komorní balet společně se Zemlinského kvartetem díla „Slovanský kvartet“ a „Z mého života“. Slovanský kvartet je jednou z nejosobitějších a nejvyhraněnějších komorních skladeb Antonína Dvořáka. Výrazná melodika, vzácná dokonalost kompoziční práce a zvuková ušlechtilost řadí toto dílo k nejkrásnějším kvartetním skladbám světové hudby. Stejně laděná je i choreografie Mária Radačovského, jehož ústředním tématem je žena – žena milovaná, opouštěná, osamocená, sama sebou, hledající, milující. Autor nabízí divákovi vhled do nejniternějších ženských pocitů, ať už jde o radost ze života, lásku, smutek či hněv. Kvartet Z mého života patří mezi vrcholná díla světové komorní tvorby. Jeho obsah vyplývá z názvu: je to jímavá niterná zpověď skladatele Bedřicha Smetany, zamyšlení nad jeho dosavadním životem s radostmi i strastmi, nadějemi i zklamáními, je to i vyznání víry ve vlastní vznešené poslání a hořká rezignace z marného zápasu se zákeřnou chorobou (kvartet vznikl dva roky po Smetanově ohluchnutí). Tragický patos nerovného boje umělce s nevyléčitelnou nemocí se stal i ústředním tématem dnes už klasické choreografie Pavla Šmoka. Hudebníci pak navíc přidají skladbu „Jezdecký kvartet“ z pera mistra vídeňského klasicismu Josepha Haydna.

„Nesmírně si vážíme smysluplné práce, kterou Liga proti rakovině již po mnoho let koná, a s velkou radostí ji podporujeme,“ říká Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „Snad každý z nás má ve svém okolí někoho, kdo nějakou formou této nevypočitatelné nemoci trpí. Myslíme si, že je v rámci prevence důležité o nádorových onemocněních informovat a otevřeně o nich mluvit. Věříme, že nyní i Pražský komorní balet pomůže formou uměleckého programu této organizaci šířit její  poslání a pravidelně podporovat dobrou věc.“

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook