Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Pražský komorní balet chystá vánoční reprízu představení Metafory tance

Praha, 21. prosince 2015 – Nemáte ještě ten pravý dárek pod stromeček pro své blízké?  Pak by se vám mohla líbit návštěva divadla hned na 1. svátek vánoční. Pražský komorní balet uvede 25. prosince 2015 od 19 hodin ve Stavovském divadle první velkou reprízu představení Metafory tance. Pro tuzemský soubor, který letos vstoupil do druhého půlstoletí své existence, připravili tři díla současní tvůrci. V komponovaném večeru se představí choreografie „Come see comme ça“ Aleksandry Dziurosz (PL), „Němý výkřik“ Hany Litterové (ČR) a „This Is Not a Kiss!“ Žiga Jereba (SLO) a Anny Štěrbové (ČR).

Hlavním tématem představení je lidské chování, jeho světlé i temné stránky. Dílo Aleksandry Dziurosz „Come see comme ça“ je o rozkrývání charakteru několika lidí, jejichž osud je dovedl na jedno místo. Komorní drama Hany LitterovéNěmý výkřik“ v sobě nese silný příběh a svědectví o mezilidských vztazích a událostech, které se mohou odehrávat kolem nás, často za zavřenými dveřmi. A Žiga Jereb a Anna Štěrbová společně vytvořili hravou choreografii, kterou nazvali „This Is Not a Kiss!“ – dílo, které je pohlede mna to, co přijde, nebo může přijít s polibkem. Všichni autoři večera prezentují své nápady a myšlenky formou, pro niž je stěžejní sdělení, jež vyjadřují výhradně tancem či divadelním pohybem. Ať už má tanec v jejich podání jakýkoliv pohybový slovník, pokaždé je nositelem myšlenky díla a vzniká v souladu s hudebním doprovodem.

Pražský komorní balet se s choreografiemi z Pražský komorní balet se s choreografiemi z představení Metafory tance už podruhé během jednoho měsíce úspěšně prezentoval v sousedním Polsku. „Institut kultury Mazovia ve Varšavě pravidelně představuje nejzajímavější vystoupení polských umělců a souborů,“ říká choreografka, zakladatelka a ředitelka Varšavského tanečního divadla, Aleksandra Dziurosz. „Na 17. prosince jsme připravili speciální večer, v němž jsme dali prostor vynikajícímu zahraničnímu souboru – Pražskému komornímu baletu. Tanečníci se představili ve třech choreografiích – Černé zrcadlo, Němý výkřik a Come see Comme ça. Pro naše diváky bylo předvánoční vystoupení krásným dárkem, velmi vřele jej přijali a já věřím, že je to – po neméně úspěšném představení souboru na listopadovém festivalu Varšavské taneční dny – začátek naší další dlouhodobé a plodné spolupráce.“

 

Hana Litterová je nositelkou ceny Thálie za mimořádný jevištní výkon, pedagožkou a

choreografkou, jejíž tvorba byla již několikrát oceněna mimo jiné Cenou sazky či

Divadelních novin.

 

Aleksandra Dziurosz, ředitelka polského souboru Warsaw Dance Theatre, je uznávanou

pedagožkou a zkušenou choreografkou, jež za svou kariéru vytvořila mnoho celovečerních představení i jednoaktových tanečních etud.

 

Žiga Jereb & Anna Štěrbová jsou mladí tanečníci a choreografové slovinského a českého původu, jejichž spolupráce vznikla během společného angažmá v rakouském Linzi. Vytvářejí neotřelá díla, v nichž reprezentují svůj pohled na současný tanec.

 

 

Mgr. Johana Mücková

PR manažerka PKB

Tel: +420 605 751 290

E-mail: muckova@balet-praha.cz

www.prazskykomornibalet.cz

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook