Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Pražský komorní balet chystá novou premiéru

Novinkou na repertoáru Pražského komorního baletu bude pohádka pro nejmenší diváky „Kdo je na světě nejmocnější?“ ve spolupráci s českou herečkou Bárou Hrzánovou.

Že tanec a hudba patří k sobě, věděl nejen Bohuslav Martinů, geniální český skladatel, který napsal i několik baletů. Mezi nimi vyniká indická pohádka Kdo je na světě nejmocnější? s hlubokým morálním podtextem. Balet Bohuslava Martinů z roku 1923 je ve skladatelově vývoji významný, protože bývá chápán jako dílo, ve kterém opouští staré kompoziční postupy a nachází si nový vlastní styl.

V choreografii a režii Hany Polanské Turečkové ožijí postavy této orientální pohádky ve spolupráci s populární českou herečkou Bárou Hrzánovou, která se ujme mluveného slova. K návrhu scény a kostýmů byli přizváni umělci Vladimír Houdek (laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2012) a Monika Žáková, kteří podpořili promyšlený a citlivý světelný design Pavla Kotlíka. Vladimír Houdek se dlouhodobě zabývá vztahem k modernistické tradici, ve svých obrazech se jí inspiruje a to baletu, jehož hudba a libreto vzniklo ve 20. letech, sedí. Dominantou scény jsou geometrické motivy kruhu či obdélníkové motivy a dynamickým prvkem scény je např. princeznina stuha, se kterou tančí.

Pohádková inscenace nechce podcenit malého diváka, ale naopak mu dát prostor pro fantazii a rozvoj jeho estetického a hudebního cítění. Hudba, tanec a výtvarná stránka jsou zde rovnocenné složky, které tvůrci tvořili v hluboké interakci.

„Libreto, režie a choreografie se inspiruje a vychází jak z hudby Martinů, tak i z děl Houdka a Žákové, jejichž obrazy mne vedly k inspiraci upravit libreto tohoto dílka, kdy je děj místo o myší rodince zasazen do rodiny cirkusové. Choreografie se nevzdává tanečních reminiscencí – používá akrobatické a gymnastické prvky, či prvky z jiných tanečních kultur. Je zde prostor i pro humor, zvláště v postavách rodičů, kteří jsou tak potrhlí, že by v honbě za nejmocnějším ženichem princeznu málem provdali za slunce, mrak, vítr či zeď. Nakonec vše dobře dopadne a zvítězí láska – nejmocnější na světě.“, přibližuje choreografka Hana Turečková.

Přijďte s námi objevit magický pohádkový svět, kde ožijí různé živly, zlaté slunce, temné mraky nebo i silný vítr. Premiéru uvádíme dne 18. února od 16 hodin v Divadle Ponec. Vstupenky na představení je možné zakoupit v pokladně Divadla Ponec či předprodejních sítích Ticketportal a Ticketstream.

Rezervace vstupenek: horova@balet-praha.cz

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook