Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Pražský komorní balet během léta hostuje na několika festivalech, představí se v Čechách i jihokorejském Čchongdžu

Praha, 12. července 2018 – Během července a srpna čeká Pražský komorní balet několik slavnostních vystoupení. V rámci 5. ročníku mezinárodního festivalu vážné hudby „Praha, klasika…“, který má letos podtitul Cesty probuzení a vzestupu, mezinárodních kurzů komorní hudby Ameropa a Letní orchestrální akademie Filarmonietta Praga, vystoupí soubor na přelomu letních prázdnin hned třikrát. V závěru srpna se pak PKB coby host zúčastní tanečního festivalu Korea Dance Festival ve městě Čchongdžu v Jižní Koreji.

Na festivalu „Praha, klasika…“ zatančí Pražský komorní balet choreografii Po zarostlém chodníčku, mistrovské dílo Pavla Šmoka na hudbu Leoše Janáčka. První večer, který se koná v pátek 20. července od 20:30 hodin v zámku v Brandýse nad Labem, budou sólisté souboru tančit s klavírním doprovodem na zámeckém nádvoří. Výjimečnou atmosféru večera zdůrazní nádherné romantické kulisy této renesanční památky.

O týden později, v sobotu 28. července, vystoupí soubor od 19 hodin v konventu Anežského kláštera v Praze. Spolu s PKB se představí komorní orchestr Ameropa, který je tvořen ze stálých členů, hráčů České filharmonie, ale také nejlepších kurzistů – účastníků letní orchestrální akademie festivalu. Orchestr zahraje pod vedením rodáka z Kalkaty, indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho. Díky spojení živé hudby a komorního baletu a blízkému kontaktu diváků s interprety slibuje představení nevšední zážitek. Není navíc úplně jednoduché jej nazkoušet, aktuálně probíhají intenzivní úpravy choreografie pod vedením Kateřiny Dedkové-Frankové, dlouholeté spolupracovnice Pavla Šmoka. Před večerním vystoupením se v zahradách Anežského kláštera od 15 hodin uskuteční taneční dílna japonského tance butó, kterou povede baletní mistr PKB Igor Vejsada.

Repríza působivého večera proběhne další sobotu – 4. srpna od 20 hodin v konventu bývalého cisterciáckého kláštera v Kutné Hoře-Sedlci. I tam budou sólisté PKB zářit za doprovodu živého orchestru Ameropa.

V úterý 28. srpna od 20 hodin vystoupí Pražský komorní balet v Arts Centre v Čchongdžu. Na slavnostním zahájení prestižního jihokorejského Korea Dance Festivalu se představí s choreografií Lukáše Timuláka Prolínání. „Festival je největší choreografickou soutěží národních korejských souborů, v níž se letos utká na šestnáct profesionálních těles. Ta se do Čchongdžu sjedou ze stejného počtu jihokorejských provincií,“ říká Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „Velmi si ceníme toho, že byl Pražský komorní balet na slavnostní zahájení festivalu přizván. Taneční soubor spjatý se jménem choreografa Pavla Šmoka bude jediným evropským reprezentantem na této tradiční kulturní přehlídce.“ Současně s představením proběhne na místě také workshop pro studenty místní taneční konzervatoře, který povede opět Igor Vejsada.

„V brzké době nás tedy čekají vystoupení jak v daleké Asii, tak i v Čechách. S koncem sezóny pro náš soubor odpočinek v tom pravém slova smyslu nenastal a to je dobře. Snažíme se nezahálet ani během léta,“ doplňuje ředitelka Jandová. V případě festivalu Praha, klasika… se jedná opět o mimořádnou spolupráci, která se tentokrát koná v rámci jubilejního pětadvacátého ročníku festivalu Ameropa, a současně také při příležitosti devadesátého výročí Janáčkova úmrtí. Prezentace souboru doma je pro Pražský komorní balet stejně důležitá jako ta v zahraničí.“

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook