Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Pocta Pavlu Šmokovi

Praha, 5. října 2016 – Pražský komorní balet připravuje mimořádný vzpomínkový galavečer věnovaný jednomu z nejvýznačnějších choreografů 20. století, zakladateli a dlouholetému uměleckému šéfovi Pražského komorního baletu při příležitosti jeho nedožitých 89. narozenin (22. října 1927 – 4. dubna 2016). „Pocta Pavlu Šmokovi“ se uskuteční v neděli 23. října 2016 od 19 hodin v pražském Divadle na Vinohradech.

Pavel Šmok byl jednou z nejvýraznějších osobností českého baletu a tanečního divadla posledních desetiletí. „Vážíme si toho, že pozvání na velké pietní gala přijali hosté z předních českých a slovenských souborů,“ říká Igor Vejsada, baletní mistr pověřený vedením Pražského komorního baletu. „Diváci se mohou těšit na krásný umělecký zážitek.“ V rámci mimořádného večera vzdají Mistrovi kromě PKB hold také Balet Národního divadla v Praze pod vedením Petra Zusky, Balet Národního divadla v Brně pod vedením Mária Radačovského a Balet Slovenského Národního divadla v Bratislavě pod vedením Jozefa Dolinského ml.

Na programu galapředstavení budou díla Pavla Šmoka, Pražský komorní balet uvede v novém nastudování jeho choreografie „Holoubek“ a „Z mého života“. „Pavel Šmok pilně natáčel a zaznamenával všechny premiéry a často i reprízy. Choreografie Pražského komorního baletu, ale i některá starší díla, se zachovala hlavně díky videotechnice. Bez těchto nahrávek bychom dnes některé choreografie jen těžko mohli obnovit. Žádné písemné záznamy neexistují,“ říká Kateřina Dedková-Franková, jedna ze zakládajících členek Pražského komorního baletu, která dnes působí v PKB jako odborná garantka repertoáru Pavla Šmoka. „Krokové vazby, zvedačky, prostorové řešení se tedy při novém nastudování snažíme vyčíst z nahrávek. Já se potom snažím tanečníkům přiblížit to, co ze záznamu vyčíst nelze. Snažím se upozornit na úžasnou muzikálnost choreografa, na logiku pohybu, vztahy postav. Všechno to, co dělá choreografie Pavla Šmoka jedinečné.“

Ve slavnostním večeru se kromě Šmokových děl představí také choreografie Petra Zusky („Lyrická“ a „ROUTE 50“), Mária Radačovského („Beethoven“) a Natálie Horečné („SLOVENSKÉ TANCE“ „Životy svetiel“, část „Obraz duší“). Program doplní cenné videoprojekce s rozhovory a archivním materiálem. Představením diváky provede scénárista, režisér a autor videoprojekce Ondřej Kepka.

 

POCTA PAVLU ŠMOKOVI

Premiéra: 23.10.2016, Divadlo na Vinohradech v Praze
Scénář a režie: Ondřej Kepka
Hudba: Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Ludwig van Beethoven, ukrajinské a slovenské lidové balady, Iiro Rantala, Peter Breiner
Choreografie: Pavel Šmok, Petr Zuska, Mário Radačovský, Natália Horečná
Nastudování choreografií Pavla Šmoka: Kateřina Dedková – Franková
Asistent choreografií Pavla Šmoka: Igor Vejsada
Tančí: sólisté Pražského komorního baletu a hosté (sólisté baletu Národního divadla v Praze, sólisté baletu Národního divadla v Brně a sólisté baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě)
Světelný design: Jakub Sloup a hosté
Zvuková režie: Tomáš Kučera

V případě zájmu o další informace, rozhovory či fotografie mne neváhejte kontaktovat.

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook