Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Mono No Aware na České taneční platformě

18. ročník festivalu současného českého tance a pohybového divadla Česká taneční platforma se blíží a s ním i uvedení úspěšné choreografie Hany Turečkové „Mono No Aware“. Festival každoročně představuje výběr 12 nejlepších tanečních inscenací uplynulého roku. Mono No Aware je zařazeno na program festivalu v neděli 15. dubna od 20 hodin v Divadle Ponec.

Premiéra choreografie Hany Turečkové “Mono No Aware” (Na hranici krásy) se uskutečnila 11. prosince 2011 na Nové scéně ND v rámci komorního večera Pražský komorní balet a hosté. Od té doby měli diváci možnost zhlédnout další reprízy v Divadle Ponec, které se opětovně setkaly s velmi pozitivními ohlasy. V rámci České taneční platformy bude choreografie soutěžit o několik cen najednou. V prvé řadě půjde o Cenu za nejlepší taneční inscenaci roku 2011, o které rozhoduje Mezinárodní porota. Nově se uděluje Cena za nejlepší světelný design (od roku 2009) a již tradičně se uděluje Cena diváka.

Pražský komorní balet oslovil ke spolupráci choreografku Hanu Turečkovou na podzim loňského roku. Hana Turečková se inspirovala japonskou zenovou filozofií a stylem butó a vytvořila originální taneční kreaci „Mono No Aware“. K hudební spolupráci si přizvala Štěpána Polanského, k vytvoření scénografie a light designu renomovaného německého umělce Marcuse Selga a návrh kostýmů realizovala ve spolupráci s Ateliérem LaFormela. Název choreografie se odvozuje od termínu „mono no aware“, který se objevuje v japonské literatuře a lze ho volně přeložit jako autentický povzdech bytosti. Jedná se o schopnost velké citlivosti, o uvědomění si krásy a pomíjivosti estetického předmětu nebo bytosti, jejíž ztělesněním je v Japonské tradici například krátké trvání sakurového květu. Je to jakýsi „výkřik duše“, vyřčením úžasu nad pomíjivou křehkostí nádherných lidských snů, ale i nad prchavostí, bolestí, stárnutím a často zvrhlou, neodbytnou žádostivostí, i nad všudypřítomným zánikem a rozkladem. Hana Turečková k choreografii uvádí: „Troufám si říct, že pocity marnosti, neuchopitelnosti, zároveň krásy a jedinečnosti provází lidstvo od jeho počátků, od chvíle, kdy si člověk dokázal krásu uvědomit a procítit a kdy poprvé zakusil bolest z její ztráty a prchavosti…. Svůj projekt vnímám především jako smělý pokus o zachycení těchto pocitů pohybem, tancem, gestem, výrazem, prožitkem… Velkou inspirací a podnětem k jeho vytvoření pro mě bylo osobní setkání s Markusem Selgem, stejně jako účast na tanečním workshopu stylu butó s geniální japonskou butó tanečnicí Sumako Koseki. Její výklad, pojetí a ztvárnění krásy byl pro mě nevšedním zážitek a podnětem k rozvíjení jejích i mých vlastních myšlenek a pocitů.…“.

Festivalový večer v Divadle Ponec představí choreografie „Found and Lost“ taneční skupiny VerTeDance a „Mono No Aware“ Pražského komorního baletu.

Vstupenky na představení lze zakoupit v pokladně Divadla Ponec či předprodejních sítích Ticketportal a Ticketstream.

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook