Životní jubileum jednoho z nejvýznamnějších českých choreografů a zakladatele Pražského komorního baletu (PKB) Pavla Šmoka připomene představení Fenomén Šmok. Premiéra se uskuteční 20. října ve Stavovském divadle, součástí oslav bude také vernisáž stejnojmenné výstavy.
Inscenace Fenomén Šmok představí vrcholná díla významného choreografa při příležitosti jeho 85. narozenin, které připadají na 22. října. Na programu jsou choreografie Americký kvartet na hudbu Antonína Dvořáka, Z mého života (Bedřich Smetana), Špásování (Wolfgang Amadeus Mozart) nebo Listy důvěrné aSinfonietta (Leoš Janáček) v nastudování Kateřiny Dedkové-Frankové, dlouholeté sólistky, dnes pedagožky PKB. Název Fenomén Šmok organizátoři večera zdůvodňují tím, že Šmokův otisk v českém baletu a tanci druhé poloviny 20. století byl v mnoha směrech jedinečný.
Součástí večera bude videoprojekce a ukázky nového dokumentu o Pavlu Šmokovi v režii Ondřeje Kepky. Zakladateli Pražského komorního baletu přijdou gratulovat nejen bývalí a současní tanečníci, ale většina spolupracovníků, tvůrců a dalších umělců, kteří se během svého uměleckého života s Pavlem Šmokem setkali, ať už při společné práci na jevišti, v rámci natáčení nebo během spolupráce v zahraničí.
Pavel Šmok ovlivnil výrazně vývoj českého uměleckého tance 20. a 21. století; vedle vlastní rozsáhlé umělecké tvorby podporoval choreografické ambice tanečníků, s nimiž pracoval, a jako pedagog katedry tance Akademie múzických umění v Praze vychoval generaci českých osobností. Jeho osobitý styl, jednoznačně rozpoznatelný, se stal v oboru svébytným fenoménem, ovlivňoval myšlení dalších českých choreografů a utvářel představu o české choreografii v zahraničí.
« Zpět do sekce Napsali o nás
Sdílet článek na: Twitter • Facebook