Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

irozhlas.cz: Pražský komorní balet díky mimořádné dotaci nezanikne, jeho budoucnost však zůstává nejistá

Ministerstvo kultury po dlouhých jednáních finančně podpořilo Pražský komorní balet v jeho další činnosti. Největší nezávislé taneční uskupení v Česku tak nezanikne, jak v červnu oznámilo, ale bude pokračovat i v nadcházející divadelní sezóně. Soubor o přidělení dotace informoval v tiskové zprávě.

Ještě na začátku léta to vypadalo, že Pražský komorní balet po více než 50 letech své existence zanikne. O stěžejní finanční dotaci se vedla dlouhá jednání s exministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD), který problematiku předložil i vládě. Ta se nakonec rozhodla baletní soubor podpořit i díky petici a vyjádření devatenácti osobností z divadelního a tanečního prostředí.

„Byť jsme se rozhodnutí ministerstva dozvěděli až v průběhu léta, okamžitě jsme zahájili přípravy nové sezóny, samozřejmě s obrovským časovým zpožděním,“ uvedla Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu.

Nyní tak soubor může vstoupit do své jubilejní 55. sezóny, v nejbližší době ho čeká premiéra představení Carmina Vetera známého choreografa Petra Zusky v Divadle na Vinohradech.

I přes mimořádnou finanční dotaci od resortu kultury však nad Pražským komorním baletem stále visí otazník. Finanční nejistota umělcům komplikuje jejich práci i z dlouhodobého hlediska.

„Přála bych si, abychom se jednou dostali do situace, kdy se budeme moci plně věnovat odborné a profesionální práci a nebudeme muset takřka denně bojovat o holou existenci,“ dodává ředitelka Jandová.

« Zpět do sekce Napsali o nás
Sdílet článek na: TwitterFacebook