Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Janáčkův Máj: Atonalita otevřela hudbě cestu do 20. století

Novátorský pohled na hudbu spolu s nevšedním tanečním doprovodem nabídl 30. května další z festivalových koncertů, tentokrát v Janáčkově konzervatoři. Ti, kdo v 19 hodin usedli do jejího sálu, měli možnost seznámit se s díly autorů považovaných v hudbě za „hledače nových cest“ – Alexandra Zemlinského, Arnolda Schönberga a Antona Weberna.


Novým kompozičním postupům dalo vyniknout Zemlinského kvarteto, výrazný soubor, který sklízí úspěchy nejen na evropských pódiích. Sopránová sóla zazpívala úspěšná pěvkyně Anna Maria Pammer z Rakouska. Schönbergův Smyčcový sextet s názvem Zjasněná noc umocnilo baletní vystoupení Terezy Chábové, Davida Stránského a Štěpána Pechara. Choreografie Pavla Šmoka a výkony tanečníků podmalované moderní hudbou zanechaly v divácích hluboké dojmy.


„Koncert byl připraven v rámci projektu Pocta atonalitě a abstrakci, který připravilo občanské sdružení Ameropa ve spolupráci s Arnold Schönberg Centrum ve Vídni. Atonalita otevřela hudbě cestu do 20. století. Letos poprvé byla v Ostravě provedena skladba Zjasněná noc v baletním ztvárnění. Před patnácti lety jsme ji na Janáčkově máji mohli sice slyšet, ale pouze v orchestrální podobě. Choreograf Pavel Šmok mistrovským způsobem uchoval v inscenaci zápletku ženy obávající se samoty, která zhřeší, ale její milý ji neopouští. Příběh zasadil do období konce 2. světové války,“ uvedl po skončení koncertu ředitel festivalu Janáčkův máj Jaromír Javůrek.

« Zpět do sekce Napsali o nás
Sdílet článek na: TwitterFacebook