Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Deník.cz: PKB pojede na turné do Jižní Koreji

Třítýdenní turné po Jižní Koreji má od 25. května naplánovaný Pražský komorní balet (PKB). V asijské zemi se zúčastní hned dvou prestižních festivalů, kde bude jako jediný zástupce reprezentovat Českou republiku v oblasti současného tance. V době mezi festivaly vystoupí PKB pětkrát s celovečerním programem v Soulu a několika dalších významných městech. Média o zahraničním angažmá souboru s padesátiletou tradicí informovala jeho PR manažerka Johana Mücková.

PKB vystoupí na Mezinárodní festivalu moderního tance (MODAFE) v Soulu s choreografií Hádej kolik je hvězd, volně inspirovanou knihou Jacka Londona Tulák po hvězdách.

Zúčastní se i Mezinárodního tanečního festivalu, který se koná v Pusanu, druhém největším jihokorejském městě, kde uvede tutéž inscenaci a ještě choreografii Černé zrcadlo inspirovanou abstraktní malbou Vladimíra Houdka, který k ní také vytvořil scénu a kostýmy.

V rámci korejského turné se uskuteční i série workshopů s tanečníky PKB a zástupce souboru zasedne také jako člen poroty v choreografické soutěži, která se bude v rámci festivalů konat.

Balet doma i za hranicemi

PKB často vystupuje v českých regionech – jen v dubnu má na programu Děčín či Jablonec nad Nisou a v květnu Blatnou a Most. „Klademe stále stoupající důraz na prezentaci souboru v zahraničí,“ říká ředitelka PKB Ladislava Jandová. Loni měl například soubor turné po Mexiku a z festivalu v Sarajevu si přivezl ocenění pro nejlepší choreografii současného tance.

Pražský komorní balet loni oslavil 50 let svého působení. V tehdejším Československu patřil k prvním představitelům současných tendencí v moderním tanci. U jeho zrodu stál Pavel Šmok, jeden z tuzemských protagonistů moderního tance.

Experimentální studio Balet Praha (později jen Balet Praha) založili v roce 1964 právě Pavel Šmok, Luboš Ogoun a Vladimír Vašut. Na tento projekt pak v roce 1975 navázal PKB. Za pět dekád existence se soubor stal významným nezávislým a obecně respektovaným reprezentantem českého tanečního umění doma i v zahraničí a získal řadu ocenění.

« Zpět do sekce Napsali o nás
Sdílet článek na: TwitterFacebook