Pražský komorní balet, největší český nezávislý taneční soubor, navazuje nejen na umělecký odkaz Pavla Šmoka a dalších choreografů a umělců, kteří jej formovali – o úspěchu této cesty svědčí například letošní úspěšná premiéra baletu Kytice Petra Zusky, která hlavnímu představiteli mužské role Dominiku Vodičkovi vynesla prestižní Cenu Thálie. Je tu ještě jiná a mnohem starší tradice, která prostupuje uměním už odnepaměti – mecenášství. Proto také přichází s novou podobou Klubu přátel Pražského komorního baletu, který sdružuje podporovatele a příznivce souboru a je i vstupní branou k poznání života tanečních umělců.
„Mecenášství má u nás dlouholetou tradici a je jednou z nejosobnějších cest, kterou je možné vyjádřit veřejně svou podporu umělcům a umění jako takovému. Bez přímé podpory by mnoho umělců nikdy nevytvořilo svá díla, ať už to byli malíři, hudební skladatelé, či celá tělesa. Jedná se o úzký, rovnocenný, téměř partnerský vztah. Tato tradice byla sice v našem prostředí přerušena, ale znovu nabývá na síle. I náš Klub přátel jsme se proto rozhodli obnovit a inovovat, abychom našim příznivcům mohli nabídnout více,“ říká ředitelka Pražského komorního baletu Ladislava Jandová, „Rádi bychom si s diváky vybudovali ještě užší vztah a ukázali jim, jak namáhavá, a přitom krásná je profese tanečního umělce, co obnáší vznik našich představení a co se skrývá za kulisami zážitku, za kterým divák přichází do divadla.“
Klub přátel Pražského komorního baletu nabízí nově sedm hlavních kategorií členství, přičemž základní začíná na ročním příspěvku 1 500 Kč. Obsahuje také dvě varianty pro mimopražské příznivce, protože podstatou mecenášství je společná tvorba a vzájemnost, a Pražský komorní balet má ve svém programu tuzemskou zájezdovou činnost jako jednu z priorit. Členství je roční, ale do Klubu je možné vstoupit kdykoli během sezony.
Koloběh přijímání a dávání je silný psychologický moment, který vytváří mezi umělcem a divákem zvláštní pouto. Mecenášství má etický, umělecký i edukativní rozměr, umělci mohou svého diváka lépe poznat, divák naopak proniká do jejich profese. „Poděkováním příznivcům za podporu nejsou jen vstupenky na představení, ačkoli o ně bude samozřejmě zájem vždy. Podstatou však je nechat diváky nahlédnout do života souboru, proto jsou mezi benefity také možnosti návštěvy zkoušek na nová představení nebo neveřejných generálních zkoušek. Na těch se pilují veškeré detaily a technická příprava představení, o jejíž složitosti mnohdy nemá divák ani tušení,“ doplňuje Jandová.
Členové si mohou vyzkoušet i taneční trénink nebo soukromou lekci baletu. Po premiérách jsou zváni na setkání s umělci a mohou zažít úžasnou atmosféru, která se po představení jen krátce nese z jeviště do hlediště, ale přitom ještě dlouho přetrvává v zákulisí. Je to hlavní příležitost promluvit si s tanečníky osobně a prožít představení alespoň trochu také z jejich perspektivy.
Do Klubu přátel PKB může vstoupit kdokoli. „Kategorie a odměny jsme vytvořili podle naší zkušenosti, co chtějí diváci zažít, co si chtějí vyzkoušet, co je na životě tanečního souboru
zajímá. Členství je ale samozřejmě variabilní, a pokud někomu skladba odměn nevyhovuje, není nic jednoduššího než se domluvit individuálně,“ uzavírá ředitelka souboru.
« Zpět do sekce Napsali o nás
Sdílet článek na: Twitter • Facebook