Scéna.cz: Choreografka Ji-Eun Lee o své novince pro PKB
Téměř na konci sezóny se odehraje poslední letošní premiéra Pražského komorního baletu, komponované představení nazvané On/a uvede soubor 29. června v KD Mlejn. K vytvoření jednoho díla pro tento večer byla přizvána jihokorejská choreografka Ji-Eun Lee, absolventka oboru choreografie na pražské Akademii múzických umění, která již mnoho let úspěšně působí na mezinárodní taneční scéně. Ji-Eun Lee tvoří pro různé soubory po celém světě – svou tvorbu prezentovala například v Soulu, Tokiu, Mexiku, Japonsku, Ekvádoru, USA i v mnoha evropských zemích. Její díla se vyznačují hloubkou a propracovaností jak po choreografické, tak po dramaturgické stránce. S Pražským komorním baletem nepracuje Ji-Eun Lee poprvé, už v roce 2013 vytvořila pro soubor úspěšnou choreografii The Condition of Disappearance (Podmínka zániku).
- Co vás vlastně poprvé přivedlo do České republiky?
Do České republiky jsem přišla v roce 2006, abych tu začala mé druhé magisterské studium. Vystudovala jsem na Akademii múzických umění v Praze na Katedře tance obor Choreografie. Po dokončení studií mě mí známí představili vedení Pražského komorního baletu, Ivanu Dunovskému a Ladislavě Dunovské Jandové. Letos uplynulo přesně deset let od chvíle, kdy jsem pro ně vytvořila svou první choreografii a už v té době jsme navázali velmi dobré vztahy. Vloni v prosinci mě pozvali, abych pro PKB vedla workshopy a teď připravuji novinku pro jejich nadcházející premiérový večer. To je důvod, proč jsem v Čechách na nějakou dobu znovu. Jezdím sem moc ráda.
- Kde teď žijete?
Momentálně jsem ve Spojených Státech, kde pracuji na univerzitě ve Virginii coby profesorka současného tance a studia choreografie.
- Můžete už něco prozradit o nové choreografii, na které právě pracujete?
Pro můj nejnovější kus jsem zvolila název Slightly Malicious (Špetka krutosti). Původně jsem přemýšlela o tom, že choreografii pojmenuji trochu jinak, ale tohle pro mě mělo o dost větší hloubku. Má choreografie popisuje, jak se v lidské mysli může objevit zloba, jak naruší vztahy, přátelství a důvěru, jak může dusit lidskou duši. Když lidé například věří v Boha, nepochybují o jeho existenci, vždy očekávají, že je ochrání třeba v nějaké nebezpečné nebo nepředvídatelné situaci. Když jsou pak v opravdových potížích a pomoci se jim nedostane, mohou někdy i sami v sobě trochu zpochybňovat, že Bůh opravdu existuje. Začnou být tedy podezřívaví vůči něčemu nebo někomu a tenhle pocit se potom dál rozvíjí. Můžu uvést jiný příklad, kdy se naruší důvěra mezi lidmi…Třeba v situaci, kdy se dozvíme, že o nás naši blízcí přátelé nemluví hezky… a celé se to děje za našimi zády, naruší to naše přátelství. Začneme mít pochybnosti, zda jsou to opravdu naši přátelé. Když mezi lidmi vznikne nedůvěra, přichytí se k lidskému vědomí jako nějaký pomyslný ocas i zloba. Ten ocas se časem stává delším a těžším, ovine člověka, stahuje celou jeho duši. Zloba jeho duši dusí jako hustý černý smog a nakonec ji celou pohltí. Tak o tom je má nová choreografie. O tom, jak negativní emoce škodí lidskému duchu.
- Jakou hudbu a kostýmy jste vybrala k tak silnému tématu?
Použila jsem duchovní hudbu. Navodí na jevišti religiózní atmosféru a absolutní důvěru. A pak tam je také dynamický zvuk bubnů… Co se týče kostýmů, tam pro mě byla určitou inspirací absolutní moc. Když se řekne absolutní moc, představím si něco jako slunce. Chtěla jsem tedy vytvořit obraz slunce coby královny, použila jsem hustě nařasený límec, kterému se říká okruží. Takový, jaký nosili středověcí šlechtici.
- Váš pobyt se chýlí ke konci, premiéra se kvapem blíží… Užila jste si tu tentokrát vaši práci v Čechách?
Ano, nesmírně. Pokaždé obdivuji, jak Pražský komorní balet, soubor, který je nezávislý, navzdory nelehkým podmínkám a podfinancování skvěle zvládá svou obtížnou situaci. Práce s nimi je pro mě velká radost. I v USA, kde se teď zdržuji nejvíc, je hodně nezávislých souborů…tak dobře vím, jak těžké to je.
Ji-Eun Lee
Ji-Eun pochází z Jižní Koreje. Vystudovala univerzitu Hanyang v Soulu, kam nastoupila jako nejlepší studentka. Absolvovala zde s vyznamenáním bakalářský program a dokončila i magisterské studium, při kterém rovněž pracovala jako odborná asistentka. Po ukončení studia působila jako profesionální tanečnice v Koreji, kde získala první cenu ve dvou nejprestižnějších tanečních soutěžích pořádaných Korejskou taneční asociací a v Národní taneční soutěži. Jako nejmladší choreografka byla oslovena, aby vytvořila a zatančila vlastní choreografii v Tokiu a Soulu. Během studia na Akademii múzických umění získala za svou choreografii třetí cenu v německé soutěži Euro-Scene Dance Choreography Competition. Zvítězila také na mezinárodní výstavě Art Expo v Itálii. Jako choreografka byla přizvána ke spolupráci a účinkování do více než 23 zemí, mimo jiné Irska, Estonska, České republiky, Mexika, Německa, Itálie, Velké Británie, Kazachstánu, Sarajeva, Bruneje, Koreje, Řecka, Turecka, Polska, Bulharska, Číny, Spojených států amerických, Rumunska, Japonska, Ekvádoru a dalších.
« Zpět do sekce Napsali o nás
Sdílet článek na: Twitter • Facebook