Scena.cz: Hana Polanská Turečková o obnovené premiéře PKB
Oblíbené představení Pražského komorního baletu nazvané
Kdo je na světě nejmocnější?, je určeno především dětem. Děj pohádky původně staví na motivu indické bajky o myší rodině. Tentokrát je ale zasazen do prostředí potrhlé cirkusové rodiny, ve které rodiče hledají pro svou dceru toho nejmocnějšího ženicha na světě. Jak se ale v pohádkách stává, nakonec stejně zvítězí pravá láska. Padesátiminutové baletní zpracování pohádky
Bohuslava Martinů, které připravila choreografka Hana Polanská Turečková, kombinuje akrobatické a gymnastické prvky s tanečními formami cizích kultur. Soubor se inscenaci chystá během nadcházejících několika měsíců uvést ve velkém sále Městské knihovny v Praze v novém nastudování hned několikrát. Poprvé to bude už tento čtvrtek, 23. února. S blížící se obnovenou premiérou jsme položili její autorce několik dotazů.
- Hano, původní libreto na motivy indické bajky o myší rodině jste přepracovala a děj zasadila do prostředí cirkusu. Proč? Odkud vzešla vaše inspirace?
Má inspirace vzešla z obrazů Vladimíra Houdka, který se tenkrát, když jsem dostala na pohádku zadání, věnoval v malbě geometrickým objektům ve spojení s dynamickým prvkem připomínajícím stuhu. Najednou jsem věděla, že chci, aby vytvořil scénu a kostýmy (společně se svou partnerkou Monikou Žákovou), a že prvky, které budu používat, budou gymnastický kruh a stuha. Od toho se pak už odvíjelo vše ostatní, jako třeba žonglovací míčky a poté akrobatické prvky v tanci a tak trochu i potřeštěnost hlavních postav. Přiznám se, že ztvárnit na jevišti myší rodinku mne osobně nijak nelákalo. (smích) Takže nakonec vznikla taková gymnasticko-cirkusová rodina a myslím si, že to tématu pohádky docela sedlo.
- Často se necháváte inspirovat motivy z cizích kultur?
Vlastně vůbec ne. (usmívá se) Jen v této pohádce se to krásně hodilo pro ztvárnění tance slunce. Využila jsem inspiraci tradičních tanců východní Asie, které jsou velmi atraktivní.
- Jedná se o nové nastudování titulu, od jehož premiéry uplynuly teď v únoru přesně čtyři roky. Změnila jste v choreografii od té doby něco?
Ano, choreografie se docela pozměnila. Je přirozené, že když se titul hraje, tak se mi věci přestávají líbit a choreografie se pořád vyvíjí. Také s příchodem nových tanečníků se velmi mění interpretace postav, protože role jsou postaveny také na hereckých výkonech. V pohádce jsem také zkrátila části, které byly příliš dlouhé a tím získala kompaktnější tvar a větší spád.
- Komu je hravé představení určeno?
Představení je určeno především dětem od čtyř do dvanácti let, ale líbí se i dospělým. Důležitá je v něm kromě tance hlavně hudba Bohuslava Martinů, která by mohla podnítit u malého diváka zájem o vážnou hudbu. Myslím si, že mladší děti pohádka více okouzlí, protože nejsou ještě tak zahlceny dnešní vizuální kulturou.
- A baví vás tvořit pro dětského diváka?
Tvořit pro děti je výzva a moc mě to bavilo. Ráda bych si to někdy zopakovala a zkusila i něco více interaktivního. Pozorovat reakce dětí je skvělé. Například když na začátku představení Bára Hrzánová říká název pohádky Kdo je na světě nejmocnější?, pokaždé celé hlediště zakřičí JÁ! (směje se) Tou správnou odpovědí je samozřejmě LÁSKA, ale je to vždycky krásně spontánní.
- Viděl představení i váš malý syn Matěj? Jak se mu líbilo?
Ano, představení viděl, když mu bylo něco přes dva roky. Vydržel se dívat až do konce a nejvíc se mu líbil princ s kladivem. (směje se) Na inscenaci ale srdečně zvu nejen děti, ale i dospělé!Kdo je na světě nejmocnější?
Reprízy: 23. února | 23. března | 20. dubna | 16. května 2017 vždy od 10 hodin, velký sál Městské knihovny v Praze 23. března 2017 od 15 hodin, velký sál Městské knihovny v Praze. Vstupenky na www.mlp.cz.
« Zpět do sekce Napsali o nás
Sdílet článek na: Twitter • Facebook