Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Hlavní premiéra sezony The Condition of Disappearance na Nové scéně ND

Událost taneční sezony v současné době připravuje Pražský komorní balet. Světová premiéra taneční inscenace The Condition of Disappearance (Podmínka zániku) vynikající korejské choreografky Ji-Eun Lee bude uvedena 24. června od 20 hodin na Nové scéně Národního divadla. Součástí večera bude repríza úspěšné choreografie Mono No Aware inspirovaná stylem butó Hany Polanské Turečkové, rezidenční choreografky a členky umělecké rady souboru.

Intenzivní přípravy téměř hodinové taneční inscenace probíhají v Pražském komorním baletu, největším českém nezávislém tanečním tělese, který ke spolupráci přizval korejskou choreografku Ji-Eun Lee. Ta se v letošním roce 2013 stala vítězkou Mezinárodní výstavy Art Expo v Benátkách. Ke komponování hudby byl osloven talentovaný hudebník a skladatel Filip Míšek, autor hudby k několika českým filmům (např. České děti, Rozkoš). Návrhu scény a kostýmů se ujme česko-slovenský tým mladých tvůrců tvořících v České republice pod známou značkou LaFormela.

Ji-Eun Lee vystudovala choreografii v Soulu a na Akademi múzických umění v Praze. Jako choreografka hostovala téměř po celém světě, v USA, Japonsku, Indonésii, Itálii, Velké Británii, Irsku, Argentině, Německu, Polsku, Bulharsku, aj. V současné době žije a studuje ve Velké Británii. Nové dílo „The Condition of Disappearance“ studuje se 6 tanečníky Pražského komorního baletu. „Jedno vůbec z nejtěžších témat pro mne je řešení vztahů mezi lidmi. Hlavním motivem mé nové choreografie je „apatie“, která může vztahy mezi lidmi velmi zjednodušit nebo naopak velmi zkomplikovat“, vysvětluje Ji-Eun Lee. K tématu choreografie uvádí: „Zmizení“ v tomto příběhu neznamená stav „nebytí“, ale spíše se přibližuje k procesu nalézání cesty z labyrintu života. Můj vznik nebo zánik je závislý na ostatních, nikoliv na mne.“

Letošní velmi nabitou sezonu uzavře Pražský komorní balet premiérou „The Condition of Disappearance“ (Podmínka zániku) společně s nejúspěšnější taneční kreací loňské sezony „Mono No Aware (Na hranici krásy)“ pojednávající o rozpadu lidské krásy, která byla v roce 2012 nominována mezi 16 nejlepších choreografií světa v rámci Mezinárodní choreografické soutěže v Ludwigshafenu (SRN).

V rámci sezony 2012/2013 Pražský komorní balet nastudoval slavnostní večer „Fenomén Šmok“ při příležitosti životního jubilea (85.narozenin) svého zakladatele a jednoho z nejvýraznějších českých choreografů 20.století Pavla Šmoka. Krátce nato byla uvedena premiéra nově zpracované baletní pohádky „Kdo je na světě nejmocnější?“ v choreografii Hany Polanské Turečkové na hudbu Bohuslava Martinů pro nejmenší diváky. Závěr sezony patří nejvíce progresivní tvorbě – nové choreografii Ji-Eun Lee „The Condition of Disappearance“, na jejíž reprízy se můžete těšit v nové sezoně v Divadle Ponec (26.9. a 28.11.), v rámci 2.ročníku Mezinárodního veletrhu Dance Life Expo v Brně (9.11.) či v Ostravě a Zlíně.

Na zahraničních scénách se soubor představí v prvním říjnovém týdnu (1.-6.10.) na Mezinárodním festivalu Tamra Cultural Festival in Jeju v Jižní Korei a Mezinárodním festivalu Sarajevská zima v Bosně a Hercegovině.

Vstupenky na premiéru 24.6.2013 na Nové scéně ND je možné zakoupit v pokladně Nové scény, pokladnách Národního divadla a předprodejní sítí Ticketportal.

Rezervace vstupenek: horova@balet-praha.cz

« Zpět do sekce Tiskové zprávy
Sdílet článek na: TwitterFacebook