Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Rozhovor se Šimonem Kubáněm

Šimon-Kubáň Šimon Kubáň — Vystudoval Taneční centrum Praha, které úspěšně zakončil v roce 2010. Během studií působil ve školním souboru TCP Balet Praha junior a představil se v choreografiích Ramona Ollera, Attily Egerháziho či Samuela Delvauxe. V letech 2010 – 2012 působil v Jihočeském baletu, kde měl možnost tančit v choreografiích Jiřího Kyliána, Mária Radačovského, Václava Kuneše a Attily Egerháziho. V roce 2012 se stal členem Pražského komorního baletu, kde postupně tančí v choreografiích Kdo je na světě nejmocnější?, Hádej kolik je hvězd, Mono No Aware (H.Turečková), Sinfonietta, Stabat (P.Šmok), aj. Společně s Nikol Šneiderovou založil v roce 2012 soubor Sandalfon dance company.

1. Jakých svých úspěchů si nejvíce ceníte?

Každým úspěchem je pro mě to, že mohu skrz umění lidem přinášet zážitky a radost :-), a také si velmi cením toho, že jsem měl a mám příležitost spolupracovat se skvělými lidmi.
S úspěchy si uvědomuji, že je spoustu práce přede mnou, a pro to beru úspěch jako další výzvu.   

2. Máte nějaký vzor ve vaší profesi?

Mým velkým vzorem je pan Jiří Kylián, protože považuji jeho dílo a osobnost za něco nadčasového a nikdy mě neomrzí dívat se na jeho práce a obdivovat ho.

3. Prozraďte jména choreografů, které nejvíce uznáváte.

Crystal Pite, jednoduše miluji její choreografický slovník. Rád bych také zmínil Nikol Šneiderovou, protože je mi ctí s ní tvořit a v mnoha směrech je mi velkou inspirací.4. Jak se vám společně pracuje v Pražském komorním baletu?

Díky angažmá v PKB jsem poznal nové lidi a naskytli se mi zajímavé příležitosti. Rád tančím v choreografii Hádej kolik je hvězd Hany Turečkové a už se velmi těším na premiérové dílo od Ji-Eun Lee.

Šimon Kubáň v současné době nastudoval pohádku „Kdo je na světě nejmocnější?“ v choreografii Hany Polanské Turečkové. Vidět jej můžete 19.3. v 9 a 11 hodin v rámci repríz pohádky v Divadle Ponec. Dále se představí 16.3. v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě v choreografiích Sinfonietta, Stabat a Mono No Aware.