Sledujte nás na Facebooku!
CZ EN

Rozhovor s Jaroslavou Janečkovou

Jarka Janečková pohyb 2Jaroslava Janečková vystudovala Taneční konzervatoř hl. města Prahy, které zakončila absolutoriem v roce 2011. Během studia se účastnila několika zahraničních stáží v Royal Conservatoire v Holandsku a Royal Ballet School Antwerpen v Belgii. Bohaté taneční zkušenosti načerpala již v rámci studia na Taneční konzervatoři, kde tančila různorodé role v choreografiích Pavla Šmoka, Jiřího Kyliána, M.Petipy, aj. V roce 2012 se stala členkou Pražského komorního baletu, kde postupně tančí v choreografiích Kdo je na světě nejmocnější?, Hádej kolik je hvězd, Mono No Aware (H.Turečková), Nevyřčené ticho (T.Rychetský), Stabat, Sinfonietta (P.Šmok), aj. Účastnila se tanečních seminářů např. s Dariou Klimentovou, Ohadem Naharinem či Korou Bos-Kroese.

1. Jaký je váš největší taneční zážitek roku 2012?

Největším tanečním zážitkem roku 2012 je pro mě choreografie Un Ballo od Jiřího Kyliána. Choreografie je náročná, učí tanečníky partnerskému souznění a citu pro rytmus.

2. Máte nějaký rituál před představením?
 
Před představením nemám žádný zvláštní rituál. Mám ráda, když jsem dobře rozcvičená a pozitivně naladěná.

3. Prozraďte jména choreografů, které nejvíce uznáváte.

Nejvíce uznávám již výše zmíněného choreografa Jiřího Kyliána, je jednou z největších osobností světové taneční scény. Obdivuji, jak dokonale umí spojit pohyby lidského těla s danou hudbou. Mezi další patří například Mats Ek, Ohad Naharin, Crystal Pite atd.

4. Jak se vám společně pracuje v Pražském komorním baletu?

S ostatními členy Pražského komorního baletu se mi spolupracuje velmi dobře. Je zde příjemná atmosféra, kterou tvoří skvělý a přátelský kolektiv. Jsem ráda, že zde mohu působit a rozvíjet své taneční schopnosti.

Jaroslava Janečková v současné době nastudovala pohádku „Kdo je na světě nejmocnější?“ v choreografii Hany Polanské Turečkové. Vidět ji můžete 19.3. v 9 a 11 hodin v rámci repríz pohádky v Divadle Ponec. Dále se představí 16.3. v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě v choreografiích Sinfonietta, Stabat a Mono No Aware.